Rahuloleva elanikuni läbi toimiva ühistu!   
  Logi sisse
 Kasutajanimi
 Parool


Sul ei ole veel kontot? Saad ennast registreerida. Registreeritud kasutajatel on rohkem eeliseid, näiteks nagu lehekülje kujunduse muutmine, kommentaarede postitamine oma nimega jne...
  Kiirotsing

  Peamenüü
  Kinnisvara "special"
· Andres Jaadla: kui riik korterelamute renoveerimisse täna ei panusta, elab suur hulk inimesti varsti ohtlikes majades (Apr 02, 2018)
· Õnnetuste vältimiseks tuleb vanadelt paneelmajadelt võtta betooniproovid (Veebr 27, 2018)
· Ehitusteadlane: paneelmajad seisavad vajadusel veel 500 aastat (Sept 14, 2017)
· Tallinna kinnisvarahinnad tegid rekordi (Sept 08, 2017)
· Vanemate korterite müüjatel seisavad ees kiired ajad (Sept 07, 2017)
· Korterihinnad tõusevad üle Eesti (Sept 05, 2017)
· Kas enampakkumiselt ostetud kodu on hea investeering või mõttetu võlg? (Aug 10, 2017)
· Hinnakriisis kannatavad kõige vähem Rae valla korterid (Apr 25, 2017)
· Pöörane: Tallinna korterite hind kerkis detsembris 11,3 protsenti (Jaan 03, 2017)
· Tallinna järelturul on korterite hinnad käest läinud (Dets 12, 2016)
  Varasemad teated ja kirjutised
Kolmapäev, Märts 14
·Korteriühistud saavad haljastustoetust (0)
Kolmapäev, Veebruar 28
·Lääne-Eesti Korteriühistute XV Foorum, 3.03.2018 PÄRNU (0)
·Kas korteriühistu vajab põhikirja? (0)
Teisipäev, Veebruar 27
·Õnnetuste vältimiseks tuleb vanadelt paneelmajadelt võtta betooniproovid (0)
Esmaspäev, Veebruar 12
·Korteriühistud saavad hoovide korrastamiseks toetust taotleda (0)
·Uue maksusüsteemiga kaasnevast kinnisvaramaksust on võimalik pääseda (0)
Reede, Veebruar 09
·Korteriühistutele toetuste andmise kord muutub lihtsamaks (0)
Teisipäev, Veebruar 06
·Kolmapäeviti on Tallinnas taas avatud korteriühistute infopunkt (0)
Kolmapäev, Jaanuar 31
·Eesti Korteriühistute Liit kogub andmeid ühistute kohta, kes riigi toetusest ilma jäid (0)
Esmaspäev, Jaanuar 29
·Pane tähele! Korteriomandi moodustamisel on täiesti uued reeglid (0)
 Vanemad artiklid
  :-)


See on teema: Raamatupidamine
Järgmise uudised on esitletud selle teema all.


Kas arve formaalsed puudused takistavad käibemaksu mahaarvamist?
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuni 16, 2016 - 08:04 PM, Raamatupidamine 1168 lool klikkimiste arv -

PwC maksuosakonna eksperdid selgitavad värskeid kohtulahendeid, mis puudutavad arvete vormistamist ja õigust sisendkäibemaksu maha arvata.

Arve mittenõuetekohane vormistamine võib põhjustada olukorra, kus sisendkäibemaksu kohene mahaarvamine arve saaja poolt pole võimalik, kuid eristada tuleb formaalseid nõudeid olulistest nõuetest. Riigikohus on teinud hiljuti kaks olulist lahendit (nr 3-3-1-59-15 ja 3-3- 1-51-15), mis puudutavad arveid ja nende formaalseid puudusi.

Ka formaalsete puudustega arve saab olla aluseks sisendkäibemaksu mahaarvamisele. Näiteks arvele selle väljastaja aadressi ja käibemaksukohustuslase numbri märkimata jätmine on Riigikohtu hinnangul reeglina ebaoluline vormiviga, sest äriühingu nime ja registrikoodi järgi saab usaldusväärselt tuvastada müüja isikut ja kontrollida, kas tegemist on registreeritud käibemaksukohustuslasega.

Loe veel... (673 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Euroopa Keskpank üllatas jälle
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Märts 10, 2016 - 03:11 PM, Raamatupidamine 1040 lool klikkimiste arv -

Euroopa Keskpanga nõukogu otsustas täna toimunud koosokul alandada hoiuseintressi alandada baasintressi 0,05 protsendipunkti võrra null protsendini ning hoiuseintressi 0,1 protsendipunkti võrra -0,40 protsendini.

Keskpank otsustas ka suurendada varaostuprogrammi eh rahatrüki mahtu 20 miljardi euro võrra 80 miljardi euroni kuus.

Laenuinterssi alandas keskpank 0,05 protsendipunkti võrra 0,25 protsendini,

Loe veel... (100 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Maksumuudatused 2016 – on mida oodata
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Märts 10, 2016 - 12:00 PM, Raamatupidamine 1026 lool klikkimiste arv -

Rahandusminister Sven Sester tutvustas tänasel KPMG maksukonverentsil valitsuse plaane sel aastal seoses erinevate maksudega. Tegemist on töös olevate plaanidega, mis pole veel seadusega vastu võetud.

1. Käibemaksukohuslase piirmäära tõstetakse – Sesteri sõnul on valitsuses kokkuleppele jõutud, et tänase 16 000 euro pealt tõstetakse piir vähemalt 25 000-le, kuid tema hinnangul võiks seda tõsta isegi rohkem ehk 40 000 - 50 000 euroni.

2. Ajutiselt vähendatakse ressursi- ja saastetasusid, mille arvelt väheneb riigi tulubaas 40 miljoni euro võrra.

Loe veel... (1256 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
MTA: lõpeb võimalus 1000 eurot ületavaid tehinguid esitada summeeritult
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, November 12, 2015 - 03:06 PM, Raamatupidamine 1158 lool klikkimiste arv -

Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab käibemaksukohustuslastest ettevõtjatele meelde, et selle aastaga lõpeb käibedeklaratsiooni lisa täitmise üleminekuperiood, mille jooksul oli võimalik deklareerida 1000 eurot ületavaid arveid tehingupartneri lõikes summeerituna. Uuest aastast saab tehinguinfot esitada ainult arvete lõikes.

Tehingupartneri lõikes summeeritult andmeid edastanud ettevõtjate hulk on aasta jooksul olnud languses, kuid veel septembris esitas deklaratsiooni vähemalt osaliselt summeerituna ca 30 protsenti käibedeklaratsiooni lisa esitanutest. Neid ettevõtteid, kes esitasid septembris andmeid summeerituna ja kellel oli üle kümne tehingupartneri, oli 3 protsenti käibedeklaratsiooni lisa esitanutest.

„Ettevõtjate ettepanekul sisseviidud üleminekuperiood ja andmete summeeritud esitamise võimalus on olnud mõistlikuks lahenduseks, et ettevõtjatel oleks piisavalt aega tegeleda vajalike tarkvaramuudatustega või muul viisil oma tööd ümber korraldada. Kui ettevalmistused arvepõhiselt andmete esitamiseks on jäänud tegemata, siis on praegu veel viimane aeg, et jõuda muudatused sisse viia,“ rääkis kontrolliosakonna juhtiv pearevident Marika Korka.

Loe veel... (987 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Valitsus kiitis heaks raamatupidamisseaduse eelnõu
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuli 02, 2015 - 12:18 PM, Raamatupidamine 1155 lool klikkimiste arv -

Valitsus kiitis täna heaks ja saatis riigikogule raamatupidamisseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on parandada avalikkusele suunatud arvestusalase info kvaliteeti ja võrreldavust ning vähendada mikro- ja väikeettevõtja halduskoormust.

„Eelnõu aitab eelkõige väiksemaid ettevõtjaid, kuna võimaldab neil endil oma halduskoormust vähendada ja keskenduda nii enam oma põhitegevusele. Majandusaasta aruanne lüheneb ja mikroettevõtjad tegevusaruannet enam esitama ei peagi.“ kommenteeris rahandusminister Sven Sester. „Kokkuvõttes parandab muudatus ettevõtluskeskkonda, mis on majanduskasvu alus, samas säilib aruandluse kvaliteet.“

Olulisemad eelnõus käsitletud teemad on mikro- ja väikeettevõtja majandusaasta aruande lihtsustamine ning mikro- ja väikeettevõtja ning keskmise suurusega ja suurettevõtja määratlemine. Lisaks plaanitakse auditi ja ülevaatuse audiitorteenuse kohustuse piirmäärade tõstmist peaaegu kaks korda. Eelnõu jõustumisel võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu raamatupidamisdirektiiv.

Loe veel... (948 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Lätis jõustub maksuime
  Postitas: Amadeuz on Reede, Aprill 24, 2015 - 01:28 PM, Raamatupidamine 1068 lool klikkimiste arv -

Läti parlament võttis eile vastu seaduse, mille järgi kehtib alustavatele mikroettevõtetele esimesel kolmel aastal vaid 9% suurune maksemäär, vahendab uudisteagentuur LETA.

Mikroettevõtted, mille käive on 7000-100 000 eurot, hakkavad tulevikus esimesel kolmel aastal maksma vaid 9% käibemaksu ning neljandal tegevusaastal kasvab maksumäär 12%, vahendas Dienas Buziness.

Kõnealused ettevõtted ei pea lisaks maksma tulu-, sots- ega töötuskindlustusmakse. Võrdluseks Eestis kehtib 20% käibemaksukohustus ettevõtetele, kelle käive ületab 16 000 eurot ning lisaks tuleb tasuda tulu-, sots- ja töötukindlustusmakse.

Loe veel... (334 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Käibemaksuseaduse §15 muutmise eelnõu Riigikogus
  Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Juuni 03, 2014 - 03:02 PM, Raamatupidamine 1047 lool klikkimiste arv -

Täna oli Riigikogus esimesel lugemisel käibemaksuseaduse §15 muutmise seaduse eelnõu (630 SE), mille eesmärk on alandada raamatute käibemaksu.

Andres Herkel selgitas, et eelnõu eesmärk on viia raamatute käibemaks 9%-lt 5%-le, nagu see kunagi oli. „Ma osutaksin mõnedele punktidele eelnõu seletuskirjas, mis on tekitanud ka vaidlusi. Kõigepealt on küsimus selles, milline on mõju riigieelarvele. Siin lähevad hinnangud oluliselt lahku. Eelnõu koostaja on öelnud seda, et seadus suurendaks katmist vajavaid kulusid 1 miljoni eurot aastas. Rahandusministeerium väidab, et käibemaksu langetamine 9%-lt 5%-le vähendaks maksulaekumist umbes 3 miljoni euro võrra,“ selgitas Herkel. See, millise mõjuga eelnõu tegelikult on, vajab veel põhjalikumat analüüsi ja kooskõlastamist.

Helir-Valdor Seeder tegi ettepaneku, et kui juba käibemaksu muuta, siis tasuks sätestada 0-määraga käibemaks, mis võimaldaks vältida bürokraatiat ja arveldamist.

Loe veel... (352 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Valitsus kinnitas järsu aktsiisitõusu
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 29, 2014 - 02:22 PM, Raamatupidamine 1018 lool klikkimiste arv -

Valitsus algatas täna alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse eelnõu.

Sellega muudetakse nii aktsiisiseadust kui vedelkütuse erimärgistamise seadust tulenevalt valitsuse tegevusprogrammis vedelkütuse erimärgistamise ja alkoholi- ning tubaaktsiisi tõstmise kohta sätestatust.

Eriotstarbelist diislikütust lubatakse edaspidi kasutada vaid põllumajanduses ja kalalaevadega Eestis kalastamisel. Kalastamisel kaotatakse ära täielik aktsiisivabastus. Kerge kütteõli erimärgistamise lõpetamise tulemusena jääb Eestis kasutusele vaid üks erimärgistatud kütus – eriotstarbeline diislikütus.

Loe veel... (3313 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
1000euroste arvete nõude vorm läheb ettevõtjatele tutvumiseks
  Postitas: Amadeuz on Reede, Mai 23, 2014 - 12:09 PM, Raamatupidamine 1021 lool klikkimiste arv -

Rahandusministeerium saatis ettevõtlusorganisatsioonidele tutvumiseks lisa vormi, mis paneb paika nn 1000euroste arvete esitamise korra maksuametile.

Novembrist jõustuva käibemaksuseaduse lisa vormi loomisel on arvestatud mitmete raamatupidamisteenust osutavate ettevõte ja raamatupidamisprogrammi tootjate ettepanekutega, et saavutada kasutajasõbralikkus, selgitas rahandusministeerium. Tootjate hinnangul on vorm neile ning programme kasutatavatele ettevõtjatele sobiv.

Lisal kajastatakse 20% ja 9% määraga maksustatava käibe kohta esitatud arvete andmed, kui arvete kogusumma ilma käibemaksuta on maksustamisperioodil ühe tehingupartneri kohta vähemalt 1000 eurot.

Loe veel... (1649 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
MTA saadab üle 10 euro suuruse võla puhul sundtäitmise hoiatuse
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Aprill 30, 2014 - 12:14 PM, Raamatupidamine 1063 lool klikkimiste arv -

Maksu- ja tolliamet (MTA) kinnitusel lähevad sundtäitmisele maksuvõlad alates 10 eurost, mistõttu saadetakse võlgnikele esmalt sundtäitmise hoiatus.

„Kui võlga ei tasuta hoiatuses toodud tähtajaks, siis peame hakkama seda sundtäitma ja esimene samm maksuvõla sundtäitmisel on pangakonto arestimine. Selle vältimiseks palume kõigil kontrollida maksuvõla andmeid ning võla olemasolul see kiiresti tasuda,“ ütles MTA tulude osakonna sissenõudmise üldmenetluse talituse juhataja Maila Heile.

„Kahjuks näeme oma praktikast, et on väga palju neid, kes on harjunud oma väikest maksuvõlga mitte tasuma. Aja jooksul väikesed maksuvõlad aga kuhjuvad ning samuti arvestatakse võlalt pidevalt intressi. Näiteks 25 euroselt võlalt koguneb intressi 0,45 eurot kuus ehk 5,4 eurot aastas. Seeläbi võib võlg lõpuks päris suureks kasvada ning selle tasumine on inimeste jaoks veelgi keerulisem,“ selgitas Heile.

Loe veel... (648 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Deklareerima peab ka internetis kauplemise tulu
  Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Märts 03, 2014 - 12:37 PM, Raamatupidamine 1041 lool klikkimiste arv -

MTA tuletab meelde, et saadud tulu peavad deklareerima ka netiportaalides ja Facebook’is kaupu müüvad eraisikud.

Isiklikus kasutuses olnud esemete müük on maksuvaba, seega kui inimene müüb oma isiklikke kasutatud asju, tulu deklareerima ei pea.

Maksu- ja tolliamet pöörab juba eelmisest aastast suuremat tähelepanu internetis kaupu müüvatele eraisikutele, kontrolli tulemusel on tuvastatud registreerimata ettevõtluse kaudu kaupade müüki ligi 91 000 euro eest. Sellelt summalt oli jäetud tulu deklareerimata ligi 16 000 euro ulatuses.

Loe veel... (1813 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Mahaarvamise piirangutest tuludeklaratsioonide esitamisel
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Veebruar 14, 2013 - 01:07 PM, Raamatupidamine 1102 lool klikkimiste arv -

Homsest saab ametlikult hakata deklareerima eelmise aasta tulusid, kuid varasemaga võrreldes on lisandunud rida mahaarvamise piiranguid.

Suurima mõjuga piirang puudutab umbes 20 000 inimest, kes saavad märksa vähem oma tuludest maha arvata eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, kingituste ja annetuste peale kulutatud raha. Kui aasta varem oli piirmääraks 3196 eurot, siis nüüd saab eespoolnimetatud kulusid tuludest maha arvata kõigest 1920 euro eest. Seega, kui varem võis sel moel riigilt tagasi saada kuni 671 eurot, siis nüüd maksimaalselt 403 eurot.

Teine piirang puudutab vabatahtlikku kogumispensioni ehk nn kolmandat sammast. Kui seni kehtis mahaarvamisele piirang 15% tuludest, siis eelmisest aastast lisandus klausel, et mahaarvatavad kulud ei tohi ületada 6000 eurot. Tõsi, kuigi sammas on maksukoormuse vähendamiseks tõhus ja peaaegu ainus vahend, on tema populaarsus Eestis pigem languses: eelmisel aastal vähenes koguni 4139 võrra nende inimeste arv, kes kasutasid võimalust kolmandasse sambasse tehtud sissemakseid oma tuludest maha arvestada.

Loe veel... (382 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Eestis kehtib astmeline tulumaks
  Postitas: Amadeuz on Pühapäev, Jaanuar 13, 2013 - 09:40 PM, Raamatupidamine 1093 lool klikkimiste arv -

Kui teile tuleb üllatusena, et Eestis kehtib kaheastmeline tulumaks, olete tõenäoliselt suhtekorralduse ja müüdiloome ohver.

Eestis on kaks tulumaksu astet. Esimesel, kuni 144 eurolt, ei pea tulumaksu maksma. Teine aste algab eelmainitud summat ületavalt tulult, mis maksustatakse 21%.

Selle tulemusel maksab näiteks miinimumpalka (320 eurot) teeniv eestimaalane vaid 11,6% tulumaksu. Eesti keskmist palka (855 eurot) teeniv töötaja maksab tulult tunduvalt rohkem maksu – 17,5%. Mullu ohtralt kõneainet pakkunud keskmine arst palgaga 1969 eurot kuus maksab tulumaksu 19,5%.

Delfi Majandus

kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Korteri üüritulu tuleb deklareerida
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Detsember 05, 2012 - 10:57 PM, Raamatupidamine 1187 lool klikkimiste arv -

Maksu- ja tolliamet tegeleb praegu 292 inimesega, kelle puhul võib olla jäetud deklareerimata üüritulu.

Maksu- ja tolliamet (MTA) kinnitab, et saadab inimestele teavituskirja vaid juhul, kui analüüsi tulemusena on selgunud, et inimesel oli kohustus esitada tuludeklaratsioon või deklareeritud andmed võivad vajada täiendamist.

Loe veel... (2112 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Tähtajad tuludeklaratsiooni esitajale
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Veebruar 09, 2012 - 03:01 AM, Raamatupidamine 1269 lool klikkimiste arv -

Maksu- ja tolliamet teatas, et tänasest kuni 10. veebruarini saavad kliendid e-maksuametis vaadata maksu- ja tolliametile (MTA) teadaolevaid andmeid oma kulude ja tulude kohta, mis kantakse eeltäidetud tuludeklaratsioonile.

Vaata ka teisi olulisi tähtaegu tuludeklaratsiooni esitajale:

15. veebruar: tuludeklaratsiooni esitamine e-maksuametis/e-tollis avatakse.
Teeninduskohad hakkavad väljastama eeltäidetud tuludeklaratsiooni väljatrükki.

Loe veel... (816 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Tänasest saab vaadata eeltäidetud tuludeklaratsioone
  Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Veebruar 08, 2011 - 11:36 AM, Raamatupidamine 1273 lool klikkimiste arv -

Alates tänasest, 8. veebruarist kuni 10. veebruarini saavad kliendid e-maksuametis/e-tollis vaadata maksu- ja tolliametile teadaolevaid andmeid oma kulude ja tulude kohta, mis kantakse eeltäidetud tuludeklaratsioonile.

Andmeid saab vaadata e-maksuameti/e-tolli rubriigis 2010. aasta tuludeklaratsiooni MTA andmed, teatas maksuamet.

Selleks, et tulude deklareerimine läheks lihtsalt ja kiirelt, soovitab maksu- ja tolliamet esitatud andmeid eelnevalt kontrollida. Juhul, kui e-maksuameti/e-tolli infolehel andmed puuduvad või need erinevad kliendile teadaolevatest, palume pöörduda väljamakse tegija või kulu saaja poole palvega puuduvad andmed maksuhaldurile elektrooniliselt esitada või esitatud andmed parandada.

Loe veel... (1171 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Transpordihüvitis MTÜ juhatuse liikmele
  Postitas: Amadeuz on Reede, Jaanuar 28, 2011 - 02:26 PM, Raamatupidamine 1539 lool klikkimiste arv -

Küsimus: MTÜ juhatuses on nägemispuudega inimene, kes kasutab ja maksab ametisõitudeks sõbra autot. Juhiks on sõber ise ja sõite saab teostada vastavalt sõbra töögraafiku alusel. EV teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitamise maksmise korra määruses § 2 lõige 2 viitab sellele, et puudega inimese isikliku sõiduauto kompenseerimiseks peab pidama sõiduarvestust ja see on kuus kuni 256 eurot.
Kas on võimalik maksta transpordihüvitist MTÜ juhatuse liikmele vaatamata sellele, et tal pole isiklikku sõiduautot ja ei saagi omada oma nägemise tõttu? Kas on võimalik maksta ilma sõiduarvestust (-päevikut) pidamata kuni 64 eurot kuus?

Vastus:
Hüvitist isikliku sõiduauto kasutamise eest töösõitudeks on MTÜ juhatuse liikmele võimalik maksta ka vaatamata sellele, et tal pole isiklikku sõiduautot.

VV 14.07.06 määrusega 164 kinnitatud Teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitise maksmise korra § 1 lg 3 kohaselt käsitatakse Isikliku sõiduautona või mootorsõidukina teenistuja, töötaja ja juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme kasutuses olevat sõiduautot või mootorsõidukit, mis ei ole tööandja omanduses ega valduses.

Loe veel... (1703 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Maksuamet meenutab: esitage müügimaksu deklaratsioon!
  Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Oktoober 19, 2010 - 02:11 PM, Raamatupidamine 1258 lool klikkimiste arv -

Maksu- ja tolliamet tuletab meelde, et selle aasta III kvartali eest Tallinna müügimaksu deklaratsiooni esitamise ja maksu tasumise tähtaeg on 20. oktoobril.

Deklaratsiooni esitamise kohustus on isikutel, kes on registreeritud majandustegevuse registris ja kes tegutsevad jaekaubanduse, teeninduse või toitlustuse alal Tallinna linna territooriumil.

E24.ee

kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Mis saab euro tulekul töölepingus kokku lepitud töötasudest?
  Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Oktoober 18, 2010 - 12:32 PM, Raamatupidamine 1343 lool klikkimiste arv -

Lugeja küsib: 01.01.2011 toimub üleminek eurole. Mis saab töölepingus kokku lepitud senistest töötasudest ja makstavatest lisadest?

Räägitakse küll, et kõik summad arvestatakse ümber ametliku kursi järgi, aga mida see praktikas tähendab, kas hakatakse palka maksma ühesendilise täpsusega või ikka ümmardatakse summad eurodeks?

Kas tööandjad peavad töötajate praeguse palga jagama 15,6466-ga ja siis ühesendilise täpsusega töötaja pangaarvele kandma? Või võivad nad palga eurodeni ümardada?
Märge: Eurole ülemineku kohta saab lisainfot Euroveebist:
http://euro.eesti.ee/

Loe veel... (2894 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Käibemaksuseadus - segaseim ja keerulisim
  Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 19, 2010 - 11:49 AM, Raamatupidamine 2397 lool klikkimiste arv -

Kui keegi võtaks kunagi kätte ning korraldaks konkursi kõige segasemalt ja arusaamatult sõnastatud seadusele, siis mina esitaks sellele konkursile kohe käibemaksuseaduse.

Sellest seadusest ei saa küll mitte keegi aru, ka need, kes tavaliselt võiksid aru saada. Mina olen juba ammu loobunud käibemaksuseaduse lugemisest ja vastan minule esitatud küsimustele tavaliselt kas direktiivist või õpikust leitud tekstiga, lisades, et hea otsimise korral leiate kindlasti midagi sarnast ka meie seadusest, nii umbes kusagilt nendest paragrahvidest… no ja kui ka ei leia, küll mõne aasta pärast ministeerium avastab järjekordse „vajaduse viia käibemaksuseadus kooskõlla direktiiviga ja lahendada seaduse rakendamise praktikas tekkinud probleeme”.

Alljärgnev lugu sai alguse sellest, et ma võtsin kätte julguse rikkuda eelpool kirjeldatud reeglit ja otsustasin igakevadise maksukogumiku kommentaaride uuendamise käigus kommentaare täiendama hakata ning lisada sealjuures ka uusi viiteid seadusele. Sellega tõmbasin endale kaela suure õnnetuse, sest nagu karta oli, muutus järjekordselt terve rida asju, mille kohta ma varem arvasin, et need on suhteliselt lihtsalt ja mõistlikult arusaadavad ning äraseletatavad, täiesti arusaamatuks.

Loe veel... (28080 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Veel kaks nädalat saab teha maksuvabu investeerimislepinguid
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuli 15, 2010 - 01:34 PM, Raamatupidamine 1241 lool klikkimiste arv -

Kuni 1. augustini saavad eestlased sõlmida investeerimisriskiga elukindlustuslepinguid, millelt teenitav tulu on maksuvaba – seda juhul, kui tulu võetakse välja 12 aasta möödudes.

„Seetõttu sobivad need lepingud eeskätt neile, kes kavatsevad pikaajalisemalt investeerida, mõeldes näiteks pensionile,“ ütles Ekspressile SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juhataja Indrek Holst.

Sisuliselt on tegemist privaatsete investeerimisfondidega, kus lepingu sõlmija saab ise otsustada, millal ja kui palju raha ta sisse maksab ning milliseid väärtpabereid ta tosina aasta jooksul soetab või maha müüb.

Loe veel... (1154 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Äriühingud peavad aktsiad ja osad eurodesse ümber arvutama
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuli 14, 2010 - 01:02 PM, Raamatupidamine 1262 lool klikkimiste arv -

Eurole üleminekul tuleb äriühingutel arvestada ümber ka firma aktsiate ja osade väärtused ning teha vastavad muudatused äriregistris. Ettevõtjate abistamiseks aktsiate ja osade ümberarvutamisel on RIK välja töötanud ka spetsiaalse eurokalkulaatori.

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Nikluse sõnul muudeti käesoleval aastal ka äriseadustikku selliselt, et äriühingud, kes peavad edaspidi kõiki olulisi rahalisi näitajaid eurodes väljendama, saaksid eurole sujuvalt üle minna.

„Euro tulekuga tuleb näiteks ümber arvestada aktsiate ning osade nimiväärtused, aktsia- ja osakapitali suurused, osanike häälte arvud ja palju muud,“ selgitas Niklus. „Ning seda peavad tegema äriühingud ise, viies vastavad muudatused sisse ka äriregistris.“

Loe veel... (3150 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Pooled MTÜ-d pole aastaaruannet esitanud
  Postitas: Amadeuz on Reede, Juuli 09, 2010 - 11:56 AM, Raamatupidamine 1287 lool klikkimiste arv -

Kolmapäevaks oli oma majandusaasta aruande esitanud vaid veidi üle poole MTÜ-dest.

Sel aastal pidid mittetulundusühingud esimest korda esitama oma aruanded harjumuspärase maksu- ja tolliameti asemel mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile. Samuti tuli tänavu esimest korda saata kõik aruanded elektroonilisel kujul. 2009. majandusaasta aruannete tähtajaks oli 30. juuni, kuid kolmapäevaks oli aruande esitanud vaid 14 676 ühingut, mis on 53% kõigist registreeritud MTÜ-dest. Justiitsministeeriumi andmetel näitab aga praktika, et aktiivne aruannete esitamine toimub ka veel juuli esimestel nädalatel.

Dokumendid kadunud

Praeguseni on majandusaasta aruanne esitamata näiteks MTÜ-l Tegusad Eesti Noored. TEN-i presidendi Ursula Ilo sõnul vahetub nende juhatus igal aastal ja projektidega tegelevad eri inimesed. „Aruannete kirjutamine on meie jaoks väga tükeldatud ja keeruline protsess, sest tekkinud segaduses on mitmed dokumendid kaduma läinud,” ütles Ilo. MTÜ loodab oma aruande esitada hiljemalt juuli lõpuks. Sel aastal saadab registri pidaja hilinejatele kõigepealt meeldetuletuse, et aruanne on esitamata. Sellele järgnevad juba rangemad meetmed. See, millal hoiatus ja trahviteade saadetakse, on registripidaja otsustada. Justiitsministeeriumi andmetel on esitamata majandusaasta aruande eest võimalik trahvida 5000–50 000 krooni ulatuses.

Loe veel... (1586 baiti veel) 1 Kommentaar Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Töötu palkamisel sotsiaalmaksust vabaks
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuli 07, 2010 - 06:19 PM, Raamatupidamine 1556 lool klikkimiste arv -

1. juulist jõustunud sotsiaalmaksuseaduse muudatus vabastatab üheks aastaks sotsiaalmaksu miinimumkohustusest tööandja, kes võtab tööle töötuna arvel olnud inimese. Samuti saab tööandja juulist arvestada sotsiaalmaksu miinimumkohustust summeeritult.

Seadusemuudatusega võidavad sotsiaalmaksu soodustust tööandjad, kes võtavad tööle vähemalt kuus kuud töötuna arvel olnud inimese, kelle osalise tööajaga töö korral kadus tööandja kohustus maksta sotsiaalmaksu vähemalt miinimumkohustuselt kuni üheks aastaks. Inimene, kelle suhtes rakendatakse maksusoodustust, peab tööandjale esitama Töötukassast saadud kinnituse, et ta vastab neile kriteeriumidele, teatas maksuhaldur.

Maksuvaba tulu arvestav tööandja peab maksma sotsiaalmaksu väiksemalt summalt, mis arvesse võttes ka teise tööandja makstud tasu oleks selle inimese kohta võrdne vähemalt kuumääraga.

Loe veel... (555 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
40 protsenti ettevõtetest jätsid aruande esitamata
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuli 01, 2010 - 12:48 PM, Raamatupidamine 1198 lool klikkimiste arv -

Justiitsministeeriumi andmetel oli täna hommikuks majandusaasta aruanded esitanud 56 431äriühingut, mis teeb nende kogusummast 60 protsenti.

Kokku pidi aruande esitama 93 402 äriühingut. Eelmisel aastal esitati 48 859 aruannet tähtaegselt aruanded kokku 83 405 äriühingust. Lisaks on hetkel süsteemis valmis, aga registrile esitamata, 7455 aruannet.

Nagu eelnevatelgi aastatel laekus enim aruandeid just juunikuu viimastel päevadel, näiteks kolme viimase päevaga on oma aruanded esitanud ligi 23 378 äriühingut.

Loe veel... (806 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Maksuamet manitseb: ärge unustage deklaratsioone!
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuni 16, 2010 - 10:59 AM, Raamatupidamine 1379 lool klikkimiste arv -

Seoses algava puhkuste perioodiga palub maksuhaldur meeles pidada kohustust esitada ka suvekuudel maksudeklaratsioonid tähtaegselt. Hilinenud deklaratsioonide arv küünib praeguseks juba üle 40 000.

Maksuamet tuletab meelde, et tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustusmaksete deklaratsiooni (TSD) esitamise tähtaeg on väljamaksete tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäev ja käibemaksu deklaratsiooni (KMD) esitamise tähtaeg on maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäev.

Selle aasta viie kuuga esitati TSD maksuhaldurile hilinemisega 23 896 korral ning KMD esitamisel hilineti 19 459 korral.

Loe veel... (757 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Rahandusministeeriumi ringkiri ettevõtjatele
  Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Juuni 08, 2010 - 01:54 PM, Raamatupidamine 1294 lool klikkimiste arv -

Lugupeetud ettevõtja!

Eesti on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga hinnangul täitnud eurole üleminekuks vajalikud kriteeriumid ning suure tõenäosusega tuleb alates 1. jaanuarist 2011 Eestis käibele euro. Lõpliku otsuse Eesti ülemineku kohta eurole langetavad Euroopa Liidu rahandusministrid 13. juulil, kuid meil on alust uskuda, et see otsus on positiivne.

Seetõttu on kõikidel ettevõtetel just praegu õige aeg alustada ettevalmistusi, et tagada sujuv ja tõrgeteta üleminek eurole. Kohandada tuleb raamatupidamist ja IT-süsteeme, hindade avaldamist ning märgiseid toodetel ja kassaaparaatidel. Ettevõtted, kellel on klientidega vahetu kontakt, peaksid mõtlema ka pangatähtede ja müntide kasutuselevõtu korraldusele.

Andmaks Teile praktilisi juhiseid euro kasutuselevõtu põhimõtete ja korralduse kohta, on Rahandusministeerium koostanud tervikliku infobrošüüri, mille eestikeelse versiooni leiate järgmiselt veebiaadressilt:

Loe veel... (2115 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Majandusaasta aruanne esita elektrooniliselt
  Postitas: Amadeuz on Reede, Juuni 04, 2010 - 11:20 AM, Raamatupidamine 1332 lool klikkimiste arv -

Kõik firmad ning mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille aruandeperiood algas 1. jaanuaril 2009, peavad oma majandusaasta aruande esitama elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaali kaudu 30. juuniks

Justiitsministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku sõnul on käesoleval aastal muutunud nii majandusaasta aruande koostamise kui ka esitamise kord. "Sel aastal tuleb aruanne esitada registrile elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis ning esitatud aruanne peab vastama kehtestatud vorminõuetele."

Erinevalt varasematest aastatest peavad mittetulundusühingud tänavu oma majandusaasta aruanded esitama mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile - varem esitasid nemad aruanded maksu- ja tolliametile.

Loe veel... (3334 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Majandusaasta aruannete esitamise tähtaeg läheneb
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuni 02, 2010 - 11:52 AM, Raamatupidamine 1342 lool klikkimiste arv -

Kõik firmad ning mittetulundusühingud ja sihtasutused, kelle aruandeperiood algas 1. jaanuaril 2009. aastal, peavad oma majandusaasta aruande esitama elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaali kaudu 30. juuniks, teatas maksuamet.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku sõnul on käesoleval aastal muutunud nii majandusaasta aruande koostamise kui ka esitamise kord.

Loe veel... (2707 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Maksuamet: äriühingute juhtidel tasub tuludeklaratsioonil näidatud tulu üle vaadata
  Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Mai 03, 2010 - 12:25 PM, Raamatupidamine 1148 lool klikkimiste arv -

Maksu ja Tolliamet saadab lähiajal märgukirjad isikutele, kes kuuluvad tegutsevate ja kasumlike äriühingute omanike või juhatuse liikmete ringi ning on maksuhaldurile teadaolevalt teinud suuremaid kulutusi, kuid tulusid deklareerinud ei ole.

Peamisteks vaadeldud kulutusteks on kinnisvara või transpordivahendi soetamine, eluasemelaenude intresside ja koolituskulude tasumine.

Nimetatud isikute puhul on maksuhalduril põhjust arvata, et oma igapäevakulutusteks kasutatakse endaga seotud äriühingutest saadud raha, millelt maksukohustus on jäänud äriühingute poolt deklareerimata ja mis seetõttu kuuluvad deklareerimisele tulu saanud eraisikute enda poolt.

Loe veel... (618 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
FIE-dele koidab õigus kassapõhiselt maksu tasuda
  Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Aprill 26, 2010 - 08:29 PM, Raamatupidamine 1187 lool klikkimiste arv -

Rahandusministeerium saatis ministeeriumitele ja partneritele kooskõlastamiseks käibemaksuseaduse muutmise eelnõu, millega väikesed äriühingud saavad võimaluse arvestada käibemaksu kassapõhiselt.

Seaduse peamise muudatusega laiendatakse FIE-de õigust kasutada kassapõhist käibemaksuarvestust ka teistele äriühingutele, mille aastakäive ei ületa kolm miljonit krooni. Sisuliselt saavad väikeettevõtjad parandada firma likviidsust, sest käibemaksu võib deklareerida selle laekumise, mitte käibe tekkimise hetkel. Soovitus FIE-dele kehtinud õiguse laiendamiseks tuli Euroopa Komisjonilt, edastas rahandusministeeriumi pressiesindaja.

Õiguskantsleri hinnangust tulenevalt sätestatakse edaspidi käibemaksuvabastus ka sihtasutuste poolt sporditeenuste osutamisele. Praegu kehtivas seaduses on maksust vabastatud vaid mittetulundusühingute poolt pakutavad sporditeenused.

Loe veel... (463 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Valminud on videojuhendid tuludeklaratsiooni täitmise kohta
  Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Veebruar 16, 2010 - 04:39 PM, Raamatupidamine 1420 lool klikkimiste arv -

Sel aastal pakub Maksu- ja Tolliamet (MTA) esmakordselt elektroonilise tuludeklaratsiooni täitmise juhendeid ka video vahendusel. Videojuhendid on nii eesti- kui venekeelsed.

Lühem versioon käsitleb deklaratsiooni esitamist MTA andmetega, pikem aga selgitab seda, kui on vaja deklaratsioonile andmeid lisada või täiendada.

Maksuhalduri üheks eesmärgiks on teha maksumaksjatele nende kohustuste täitmine võimalikult lihtsaks, e-teenuste pakkumine on selles väga olulisel kohal. Et ka inimesed, kes ehk igapäevaselt arvutit ei kasuta, saaksid elektrooniliselt tulusid deklareerida, olemegi koostanud näitlikud videoklipid.
Märge: Videojuhendid on leitavad MTA kodulehel olevast teemaveebist "Abiks tulude deklareerijale" aadressil http://www.emta.ee/index.php?id'266

kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
Sylvesteri vaidlus
  Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuni 17, 2009 - 04:35 PM, Raamatupidamine 1787 lool klikkimiste arv -

Riigikohus avalikustas kolmapäeval otsuse, millega tühistas endistele Sylvesteri metsafirma omanikele tehtud maksunõuded.

Otsus tähendab, et riigikassal tuleb maksta ettevõtjaile tagasi neilt kasseeritud maksusumma ja ka viivised. See tähendab riigikassale enam kui poole miljardi kroonist väljaminekut.

Suurim maksunõue asjas oli ettevõtja Mati Polli vastu, kellelt riik nõudis 85,7 miljonit krooni tulumaksu.

Loe veel... (1270 baiti veel) 1 Kommentaar Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
 
USA-s puudub käibemaks. Kas seda on vaja?
  Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuni 04, 2009 - 05:13 PM, Raamatupidamine 2834 lool klikkimiste arv -

Obama valitsus kaalub käibemaksu kehtestamist

USA Cato instituudi analüütik Daniel J. Mitchell analüüsib täna ajalehes Wall Street Journal president Barack Obama kasvavat huvi üleriikliku käibemaksu kehtestamise vastu ning tõdeb, et tarbimismaksud käivad reeglina käsikäes tulumaksu tõusuga, mis kokkuvõttes annab poliitikutele üksnes veelgi rohkem raha kulutamiseks ja huvigruppidele soodustuste tegemiseks.

Käibemaks tähendab suurt riigiaparaati, pealkirjastab Mitchell oma artikli.

Suure eelarvedefitsiidiga maadlev ja ulatuslikku tervishoiureformi kavandav USA valitsus otsib praegu erinevaid võimalusi tulude suurendamiseks ning muude maksutõusude kõrval on laual ka üleriigilise käibemaksu kehtestamine nii nagu see eksisteerib Euroopas. "Seda ei või lubada," on Mitchelli seisukoht.
Märge: Kliki ka nendele artiklitele:
 • Valitsus kaalub käibemaksu tõstmist 20-le protsendile - Esmaspäev, Mai 25, 2009

 • Advokaat: soovitan juhatuse liikme leping fikseerida võimalikult täpselt - Reede, Märts 13, 2009

 • Uued netikaubanduse reeglid ohustavad jaemüüjat? - Reede, Veebruar 06, 2009

 • Pankrotiavaldus tuleks esitada enne kinnisvara sundmüüki - Neljapäev, November 27, 2008

 • Korteriühistuid ootab hooldusteenuste hinnatõus - Esmaspäev, Oktoober 06, 2008

 • Riigilõivud tõusevad, tulumaks ei vähene - Neljapäev, September 25, 2008

 • Ainus võimalus kütte hinnatõusule vastu seista on energiasääst - Esmaspäev, Juuli 07, 2008

 • Mikro-, väike- või keskmine ettevõte? - Reede, Mai 30, 2008

 • Eesti Posti kaebus FIE-de osas rahuldati - Neljapäev, Aprill 03, 2008

 • Riigikogu juhatus võttis täna menetlusse 5 valitsuse algatatud ja ühe Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu. - Neljapäev, Märts 20, 2008 

 • Loe veel... (2187 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Riik e-arveid kohustuslikuks ei tee
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuni 03, 2009 - 05:30 PM, Raamatupidamine 1244 lool klikkimiste arv -

  Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi infosüsteemide osakonna juhataja Margus Püüa leiab, et e-arvetele võiks üle minna küll käsukorras kuid siiski eelistab ta loomulikumat üleminekut.

  „Tehniliselt on Eesti riik valmis e-arvetele üle minekuks, kuid selle toimumiseks on vaja mõttemaailma muutust,“ lisas ta.

  Püüa sõnul on ministeeriumi üks eesmärk kujundada innovaatiliselt nn e-ärikeskkonda, luua selleks eeldused ja võimalused. „Äri ajamine peab olema tulus ja lihtne. Tahame, et raha liikumise kiirus suureneks,“ selgitas ta.

  Loe veel... (836 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Uus tulumaksuseadus peletab väikeinvestori
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Märts 03, 2009 - 01:38 PM, Raamatupidamine 1372 lool klikkimiste arv -

  Uus väärtpaberite maksustamist puudutav tulumaksuseaduse eelnõu on ettevõtjate sõnul tehtud vaid valimislubaduse täitmise pärast ja peletab investorid sootuks eemale.

  "Minu arvates on see seaduseelnõu bürokraatia tipp, täiesti kohutav dokument," ütles Helmese nõukogu liige Jaan Pillesaar, kes enda sõnul luges elus esimest korda eraisiku investeerimistulude maksustamise reegleid, kirjutab Äripäev.

  Rahandusministeerium on välja töötanud järjekordse tulumaksuseaduse eelnõu versiooni, mis puudutab eraisikute väärtpaberite maksustamist. Eelnõu peaks jõudma peagi riigikokku teisele lugemisele.

  Loe veel... (2589 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Lasse Lehis: maksustatav tulu on iga inimese eraelu
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Veebruar 16, 2009 - 02:11 PM, Raamatupidamine 1354 lool klikkimiste arv -

  Igal inimesel oma eraelu ja ettevõttel on ärisaladused, vastas maksumaksjate liidu juhatuse esimehe Lasse Lehis Äripäeva tänasele päevaküsimusele, kas makstud maksutulu peaks olema avalik.

  Lasse Lehise meelest ei peaks maksutulu avalik olema. "Sellisel juhul, kui avalikustada ka need numbrid, peaks iga maksutulu avalikustamise juurde käima ka mitmeleheküljeline pikk ja põhjalik arvutuskäik," selgitas Lasse ja lisas, et vastasel juhul võidakse neid andmeid valesti tõlgendada.

  "Iga äri puhul on infot, mida ei taheta konkurendile avalikustada, maksevõlad on juba niigi avalikud," ütles Lehis. Ettevõtete puhul saab aruannetest teada, kui palju makse on makstud, eraisiku puhul on aga probleemiks see, et avalikustatud maksutulude põhjal saab välja arvutada inimese palga, sõnas Lasse. "See on aga inimeste eraelu," leidis ta.

  Viktoria Lummo
  Äripäev


  kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Komisjon: abiellujad võivad valida oma varasuhte
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Jaanuar 27, 2009 - 04:14 PM, Raamatupidamine 1465 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu õiguskomisjon kiitis täna perekonnaseaduse eelnõu arutades põhimõtteliselt heaks abikaasade vararežiimi uue kontseptsiooni, millega abikaasadele antakse abielludes vaba valik, milline vararežiim valida.

  Justiitsministeeriumi poolt välja pakutud kontseptsiooni kohaselt märgiksid abikaasad abiellumisavaldusel ära ka selle, millise abieluvararežiimi nad valivad. Valida oleks võimalik praegu kehtiva ühisvara, lahusvara ja juurdekasvusüsteemi vahel.

  Komisjonis leidis enim toetust seisukoht, et kui abiellujad abiellumisavaldusel abieluvararežiimi ei ole valinud, loetakse abikaasade vahel vaikimisi kehtivaks ühisvarasuhe. Justiitsministeeriumi poolt esitatud kontseptsioon pakub teise alternatiivina välja ka kohustuslikku valikut.

  Loe veel... (1336 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Riigilõivud tõusevad, tulumaks ei vähene
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, September 25, 2008 - 11:28 AM, Raamatupidamine 1625 lool klikkimiste arv -

  Valitsus kiitis heaks ning saatis parlamendile arutamiseks tulumaksuseaduse, käibemaksuseaduse ning riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega nähakse ette 2009. aasta riigieelarvega seotud muudatused tulumaksu, käibemaksu ja riigilõivude osas.

  Muudatuste kohaselt jääb tulumaksumäär 2009. aastal vähendamata ja maksuvaba tulu suurendamata. Samas kaotatakse ajutiselt võimalus arvata 2009. aasta eest maha täiendavat maksuvaba tulu ka ühe lapse kasvatamise korral. Eelnõuga viiakse sisse muudatused ka käibemaksu soodusmäära osas ning suurendatakse riigilõivusid, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

  Loe veel... (2157 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kommentaar: Euroopa Kohtult kannapööre Eesti tulumaksusüsteemi heaks
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 07, 2008 - 03:54 PM, Raamatupidamine 1463 lool klikkimiste arv -

  Euroopa Kohus on teinud otsuse, mille järgi kasumi jaotamise maksustamine tütarühingu tasemel ei kujuta endast tulumaksu kinnipidamist, mistõttu ei ole see ka ELi ematütarühingu direktiiviga vastuolus. PricewaterhouseCoopersi juhtiva maksukonsultandi Erki Uustalu hinnangul on tegemist kannapöördega Eesti tulumaksusüsteemi hüvanguks.

  Järgneb Erki Uustalu kommentaar:

  "Aastatepikkuste diskussioonide järel võeti 26. märtsil vastu tulumaksuseaduse muudatused, mille eesmärk oli väidetavalt täita ELi liitumislepinguga võetud kohustus viia tulumaksuseadus kooskõlla ema-tütarühingudirektiiviga (90/435/EEC). Euroopa Kohus tegi oma seisukohtades kannapöörde, kinnitades kaudselt, et ka kehtiv tulumaksuseadus ei pruugi direktiiviga vastuolus olla.

  Loe veel... (2621 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksulatt 30 000 kroonile
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuni 16, 2008 - 12:43 PM, Raamatupidamine 1269 lool klikkimiste arv -

  Äripäev kirjutas aasta tagasi juunis, et maailma kalleim bränd Google kaalub uue haru võimalikuks asupaigaks Tallinna või Riiat. Kohalikku elevust üksjagu. Oli ka sisemist veendumust, et küll e-Eesti selle väikese võistluse võidab. Tuhkagi. Google valis hoopis Venemaa ja seab end sisse 150 km Eesti piirist ida pool - Peterburis. Arvutused näitasid lihtsalt, et tööjõumaksud on seal väiksemad.

  Pole vist ühtki poliitilist jõudu, kes poleks rääkinud vajadusest muuta Eesti eeliseks mitte odav, vaid kvaliteetne ja tark tööjõud. Teate ju küll neid sõnavõttudest läbi käinud mõtteid - meie eelis peab olema mitte toores jõud, vaid filigraanne mõistus. Ja arenguruumi ses vallas jagub. ELi riikides töötab high tech'i sektoris - mille töötajate haridus- ja palgatase on kogu tööjõuturuga võrreldes kõrgem - keskmiselt 4,4% töötajaist. Soomes on see number 6,7, Iirimaal 6, 5, Rootsis 6, Eestis aga Eurostati andmetel vaid 3,6%. Miks neid kõrget kvalifikatsiooni nõudvaid tipp-spetsialistide töökohti Eestis tekkima ei kipu? Haritud inimesi meil ju ometi on.

  Vastus on lihtne - ettevõtjate maksukoormus kõrgepalgaliste töötajate palkamisel on väga kõrge. Kui ühe 30 000kroonise palgaga töötaja eest peab tööandja aastas tasuma ligi 120 000 krooni sotsiaalmaksu, siis paneb see ilmselt enne uue töötaja palgale võtmist mõtlema ja soodsamat varianti otsima küll. Mida peaks muutma, et just need oodatud kõrgepalgalised töökohad Eestist mööda ei libiseks?

  Loe veel... (2470 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Ettevõtja, teavita oma põhitegevusalast!
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuni 11, 2008 - 11:25 AM, Raamatupidamine 1409 lool klikkimiste arv -

  Alates 2007. aastast ei kanta ettevõtja tegevusalasid enam B-kaardile ega nõuta tegevusalade äranäitamist põhikirjas, asutamis- ja ühingulepingus. Asutatav ettevõtja peab teatama äriregistrit pidavale kohtule vaid ühe tegevusala: kavandatud põhitegevusala.

  Justiitsministeeriumi õigusloome ja arenduse talituse nõuniku Kristi Uibo sõnul näidatakse hiljem tegevusalade andmestik majandusaasta aruannete kaudu. „Äriühingud peavad majandusaasta aruandes – täpsemalt tegevusaruandes – kirjeldama aruandeaasta peamisi tegevusvaldkondi ning järgmisesse aastasse planeeritud muudatusi,“ märkis Uibo. Raamatupidamise aastaaruande lisas tuleb näidata kuni kümme aruandeaasta tähtsamat tegevusala müügitulu alusel. Äriregistrit pidavate kohtute teatel on selle andmestiku puudumine esitatud aruannete kõige sagedasem puudus.

  FIE-d ning täis- ja usaldusühingud, kes aruandeid ei esita, saadavad põhitegevusala muutumisel registrit pidavale kohtule sellekohase teate. Teate võib esitada elektrooniliselt aadressil https://ettevotjaportaal.rik.ee

  Loe veel... (636 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Ettevõtjate ja kolmanda sektori suhtlus riigiga muutub kiiremaks
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuni 05, 2008 - 09:33 AM, Raamatupidamine 1319 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu võttis täna ühehäälselt vastu justiitsministeeriumi algatatud äriseadustiku, mittetulundusühingute seaduse ja nendega seonduvate teiste seaduste muutmise seaduse, mille tulemusena muutub ettevõtjate ja kolmanda sektori suhtlus riigiga tunduvalt lihtsamaks ja kiiremaks.

  Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aaviku sõnul on üks tähtsamaid muudatusi see, et aastast 2010 võivad kõik ettevõtjad esitada oma majandusaasta aruande registrit pidavale kohtule ainult elektrooniliselt. „See võimaldab aruanded kiiremini avalikustada ning ka nende töötlemine muutub märksa odavamaks. Aruannete elektrooniline esitamine on ka samm sinnapoole, et väheneks ettevõtjate energiakulu kõikvõimalike aruannete esitamisel mitmele ametkonnale. Nimelt on üheks tulevikueesmärgiks luua üks terviklik elektrooniline aruandluskeskkond,“ märkis Aavik.

  Sama lugu on kolmanda sektoriga. „MTÜ-d peavad samuti hakkama esitama registrit pidavale kohtule majandusaasta aruandeid ning need tehakse avalikuks. See muudab kolmanda sektori tegevuse läbipaistvamaks,“ sõnas Aavik.

  Loe veel... (779 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Mikro-, väike- või keskmine ettevõte?
    Postitas: Amadeuz on Reede, Mai 30, 2008 - 10:26 AM, Raamatupidamine 1809 lool klikkimiste arv -

  Täpselt on ettevõtted nende suuruse järgi oma regulatsioonis määratlenud Euroopa Komisjon (EK). Ja see on oluline EL-i toetuse saamise puhul.

  Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete kategoorias peetakse väikesteks ettevõtteid, mis annavad tööd kuni 50 inimesele ja mille aastakäive ja/või aastabilansi kogumaht ei ületa 10 miljonit eurot. VKE-de kategoorias peetakse mikroettevõteteks ettevõtteid, mis annavad tööd kuni kümnele inimesele ja mille aastakäive ja/või aastabilansi kogumaht ei ületa 2 miljonit eurot. Töötajate arvu ja rahaliste summade arvestamisel kasutatakse viimase heakskiidetud aruandeperioodi andmeid ning need arvutatakse aastapõhiselt. Käibena esitatava summa arvutamiseks lahutatakse sellest lisandväärtusmaks (käibemaks) ja muud kaudsed maksud. Lisaks tuleb arvestada, et töötaja ei tähenda ainult töölepinguga töötavat isikut.
  Märge: OLULINE, et regulatsiooni kohaselt arvestatakse töötajate hulka järgnevalt:
  *palgatöötajad;
  * ettevõtte heaks töötavad isikud, kes alluvad ettevõttele ning keda peetakse töötajateks riigisisese õiguse alusel;
  * omanikud-tegevjuhid;
  * ettevõtte korrapärases tegevuses osalevad partnerid, kes saavad ettevõttest rahalist kasu.

  Loe veel... (2145 baiti veel) kommenteeri? Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Äriühingute tegevusalade muudatused ja EMTAK alates 01.01.2008
    Postitas: Amadeuz on Reede, Veebruar 15, 2008 - 01:17 PM, Raamatupidamine 3957 lool klikkimiste arv -

  Kaotati ära nõue, et äriühingu asutamislepingus ning põhikirjas nimetatakse äriühingu tegevusalad ning nüüdseks saab avalikkus informatsiooni äriühingute tegevusalade kohta, lähtudes tegelikust äriühingu tegevusest (müügitulu alusel).

  Uuenenud raamatupidamise seadus (§ 21 lg 11) sätestab, et raamatupidamis-kohustuslane, kelle osas kohaldatakse ja kasutatakse rahvusvahelisi finantsaruandluse standardeid, on kohustatud aruande eraldi lisana tooma välja kümne tegevusala müügitulu.

  Äriseadustiku § 4 lg 5 nõuab, et äriühing peab äriregistrile majandusaruande esitamise kaudu teatama lõppenud aruandeaasta tegevusalad ja uude aruandeaastasse kavandatud tegevusalad. Tegevusalade majandusaasta aruandes näitamisel kasutatakse Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatorit (EMTAK), s.t nii möödunud aruandeaasta tegevusalad kui ka kavandatavad tegevusalad tuleb esitada EMTAK klassifikaatorit kasutades.

  Loe veel... (1660 baiti veel) 2 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kuidas näidata tegevusala majandusaasta aruandes EMTAKi järgi
    Postitas: Amadeuz on Reede, Veebruar 15, 2008 - 01:15 PM, Raamatupidamine 2662 lool klikkimiste arv -

  Eesti majanduse tegevusalade klassifikaator (EMTAK) on aluseks tegevusala määramisel, mis on oluliseks allikaks erineva valdkonnastatistika koostamisel. Samuti võimaldab tegevusaladesse klassifitseerimine rahvusvahelist võrreldavust vastava valdkonna sees.

  01. jaanuaril 2007 jõustusid äriseadustikus ja raamatupidamise seaduses muudatused, mis reguleerivad ettevõtja tegevusalade esitamist vastavalt EMTAKi järgi.

  Raamatupidamise seaduse muudatused hakkasid kehtima majandusaasta aruannete kohta, mille aruandlusperiood algab 1. jaanuaril 2007 või hiljem. Majandusaasta aruande tegevusaruandes kirjeldatakse aruandeaasta peamisi tegevusvaldkondi, toote- ja teenuste gruppe ning nende muudatusi, mis on kavandatud järgmisesse majandusaastasse (Raamatupidamise seadus § 24). Majandusaasta aruande eraldi lisas - müügitulu jaotus tegevusalade lõikes – näidatakse ära kuni 10 suuremat tegevusala vastavalt seadusega kehtestatud EMTAKile (Äriseadustik § 4 lõige 6). Tegevusala näidatakse vähemalt EMTAKi neljandal tasemel, kuid pole ka keelatud klassifikaatori viies tase, mille puhul saadakse ettevõtja tegevusala veelgi täpselt kirjeldatud. Majandusaasta aruandes esitatakse tegevusalad tekstina, millele võib lisada klassifikaatori koodi.
  Märge: Küsimuste ja probleemide korral saab abi Registrite ja Infosüsteemide Keskuse EMTAK infotelefonidelt:
  E-R 9.00-16.00
  e-post: tegevusala.emtak@just.ee
  Tel: 663 6332, 636 6604
  Kodulehekülg: www.rik.ee

  Loe veel... (350 baiti veel) 4 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Intressi vältimiseks tasub ümbrik alles hoida
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, August 21, 2007 - 02:34 PM, Raamatupidamine 1335 lool klikkimiste arv -

  Juhtub tihti, et klient leiab postkastist arve, mis justkui väljastatud juba nädalaid tagasi, kuid mille maksetähtaeg on kliendini jõudes juba möödas.

  Arve väljastamiskuupäevast kulub teinekord lausa nädalaid, enne kui arve Eesti Posti või kliendi e-postkasti jõuab. Nii juhtub, et paberil näiliselt pika makseperioodi asemel tuleb kliendil kibekiiresti arvet tasuma asuda, kuna maksetähtaeg on ukse eest või — veel kurioossemal juhul — juba seljataga.

  Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna on ka ise saanud arveid, mille tasumistähtaeg möödas, kuid õnneks ei ole arve väljastaja selle peale intressi nõudma hakanud.

  Loe veel... (518 baiti veel) 6 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksekäsu kiirmenetlusi saab saata elektroonselt
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, August 15, 2007 - 06:27 PM, Raamatupidamine 1597 lool klikkimiste arv -

  Augusti algusest on ettevõtetel ja asutustel võimalik X-tee (riikliku infosüsteemide andmevahetuskihi) kaudu kohtutele esitada tarbijalepingutest tulenevate nõuete, nagu näiteks vee, elektri- või soojusenergia müügi või mobiilsideteenuste osutamise maksekäsu kiirmenetluse avaldusi.

  Justiitsministeeriumi justiitshalduspoliitika asekantsleri Marko Aaviku sõnul võimaldab uus lahendus näiteks mobiilsideteenuse osutajal nõuda arve tasumata jätnud kliendilt võla tasumist senisest oluliselt lihtsamalt. "Teenuse osutaja kogub andmed võlgnevuste kohta oma infosüsteemi ning saadab maksekäsu kiirmenetluse avaldused automaatselt kohtute infosüsteemi, mis võimaldab tööjõuressursi kokkuhoidu nii avaldajatel kui kohtus," sõnas Aavik.

  Aaviku sõnul lihtsustab uus avalduste elektroonilist esitamist võimaldav lahendus lisaks avaldajatele oluliselt ka kohtute tööd, vähendab paberikulu ning kiirendab kohtumenetlust. "See omakorda võimaldab avaldajal senisest kiiremini saada vajalikku täitedokumenti," märkis Aavik.
  Märge: Teenusega liitumise tingimuste ning täpsema teabe saamiseks tuleb pöörduda Justiitsministeeriumi justiitshalduspoliitika osakonna poole.

  Loe veel... (1176 baiti veel) 5 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet küsis 1,1 miljardit juurde
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuli 26, 2007 - 02:09 PM, Raamatupidamine 1357 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet viis 2007. aasta I poolaastal läbi 1001 maksukontrolli ning selle tulemusel määrati juurdemaksmisele kuuluvaid makse üle 1,1 miljardi krooni.

  Eelmise aastal lõpetati sama ajaga 1212 maksukontrolli ning määrati nende tulemusel üle 300 miljoni krooni täiendavaid makse, teatab maksuamet.

  Maksu- ja tolliameti kontrolli osakonna juhataja Egon Veermäe sõnul ei tohiks üle kolme korra suurenenud maksumääramistest teha järeldust, et oluliselt on halvenenud maksumaksjate käitumine.

  Loe veel... (2111 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksupakett nöörib uuel aastal pea iga peret
    Postitas: Amadeuz on Reede, Juuli 06, 2007 - 11:31 AM, Raamatupidamine 1381 lool klikkimiste arv -

  Kütuse, alkoholi ja sigarettide äkiline hinnatõus lööb 2008. aastal kõige valusamalt kõige vaesemate perede rahakoti pihta ning seda ei korva ka protsendi võrra alanev tulumaksumäär ega maksuvaba miinimumi tõus.
  Rahandusministeeriumis kokku pandud analüüs näitab, et juunis riigikogus kinnitatud maksuseaduste mõjul kaotavad uuel aastal rahaliselt vähem või rohkem kõik peretüübid.

  Aktsiisitõusud võtavad suhteliselt enam lisakroone leibkondadelt, mida ametlik statistika loeb esimese detsiili ehk kõige madalama sissetulekuga perede hulka.

  Aastatel 2008–2011 suurenevad kehval järjel olevate inimeste väljaminekud kokkuvõttes 5,2 protsendi võrra. «Siin on väga suur roll kulutustel alkoholile ja tubakale,» märkis rahandusministeeriumi pressiesindaja Annikky Lamp.

  Loe veel... (2293 baiti veel) 17 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Sularahaga suure ostu tegijad tuleb edaspidi kirja panna
    Postitas: Amadeuz on Reede, Juuli 06, 2007 - 11:04 AM, Raamatupidamine 1925 lool klikkimiste arv -

  Uus rahapesuvastane seadus paneb kaupmeestele lisakohustusi andmete kogumise näol.

  Rahandusministeerium saatis teisipäeval kooskõlastusringile uue rahapesu tõkestamise seaduse eelnõu, mille jõustumisel rakenduks kaupmeestel kõigi mingit summat ületavate sularahatehingute korral kohustus tuvastada ostja isik ja tehingu eesmärk. Ministeerium põhjendab uut seadust vajadusega võrrelda senisest tõhusamalt nii rahapesu kui ka terrorismi rahastamisega.

  Seaduse läbivaks jooneks on abinõud rahapesu tõkestamiseks ehk hoolsusmeetmed, mida kaupmehed peavad rakendama 200 000 krooni ületavate sularahatehingute puhul. Enam kui 500 000 krooni suuruste sularahatehingute korral tuleb kaupmeestel, tehingust teavitada rahapesu andmebürood.

  Loe veel... (1270 baiti veel) 13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Toasoe läheb tänasest kallimaks
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 02, 2007 - 09:57 AM, Raamatupidamine 1500 lool klikkimiste arv -

  Toasoe kallines tänasest, sest senine viieprotsendiline käibemaks asendus 18 protsendilisega.

  Kütte käibemaksu 13-protsendiline tõus toob rahandusministeeriumi arvestuste kohaselt tänavu riigikassasse lisaks 160 miljonit ja 2008. aastal 360 miljonit krooni.

  13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Aastaaruande saab esitada ka digitaalselt
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuni 28, 2007 - 10:18 AM, Raamatupidamine 1308 lool klikkimiste arv -

  Äriühingud ja sihtasutused peavad aruande esitama kohtu registriosakonnale 6 kuu jooksul arvates majandusaasta lõpust. Kui majandus- ja kalendriaasta langevad kokku, on aega aruande esitamiseks kuni käesoleva nädala lõpuni.

  Justiitsministeerium soovitab esitada majandusaasta aruanded elektroonilisel teel. See on mugav ja lihtne ning väldite viimastel päevadel järjekorras seismist, kui kasutate esitamiseks võrgulehte https://ekanded.eer.ee.

  Elektroonilisel esitamisel piisab, kui selle esitab üksainus registrisse kantud esindusõiguslik isik (juhatuse liige, täisosanik, likvideerija, pankrotihaldur). Kui aruanne on auditeeritud, lisab aruandele oma elektroonilise kinnituse ka audiitor (samuti netipanga kaudu või ID-kaardiga). Esitajal peab olema arve internetipangas või ID-kaardi arvutis kasutamise võimalus.
  Märge: Täpsemad juhised ja infot majandusaasta aruande elektroonilise esitamise kohta leiab aadressilt: http://www.eer.ee/files/juhend.pdf

  Loe veel... (532 baiti veel) 20 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Riigikogu kuluhüvituskord igale maksumaksjale
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Mai 29, 2007 - 03:50 PM, Raamatupidamine 1358 lool klikkimiste arv -

  Eesti Maksumaksjate Liit tegi ettepaneku, mille kohaselt tuleks kavandatav riigikogu liikmete uus kuluhüvitiste kord laiendada kõikidele maksumaksjatele.

  Riigikogu menetluses on eelnõu, millega soovitakse vabastada riigikogu liikmed kuluhüvitise maksmise aluseks olevate dokumentide esitamisest. Riigikogu liige saaks edaspidi 30% ametipalgast maksuvaba kuluhüvitisena ilma kulutusi tõendamata, teatas Eesti Maksumaksjate Liit.

  Eesti Maksumaksjate Liit (EML) ei soovi seada kahtluse alla kulude hüvitamise vajalikkust, kuid peab õigeks, et rahvaesindajate suhtes kehtiksid samasugused reeglid nagu tavalisele maksumaksjale.

  Loe veel... (1623 baiti veel) 28 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Täna on maksupööripäev
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Aprill 24, 2007 - 03:48 PM, Raamatupidamine 1430 lool klikkimiste arv -

  Selleks aastaks on läbi saanud päevad, mille jooksul maksumaksjad töötavad sümboolselt riigi heaks — maksupööripäevast algab see osa aastast, mille jooksul teenitud tulu jääb maksumaksjale.

  2007. aastal on maksupööripäev rekordiliselt vara — 24. aprillil. Aluseks on võetud rahandusministeeriumi prognoos, mille kohaselt peaks 2007. aasta maksukoormus olema 31,1%. Varasematel aastatel tähistas EML maksupööripäeva tavaliselt mai esimesel nädalal, kirjutab Eesti Päevaleht.

  Loe veel... (247 baiti veel) 40 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet hakkab andma siduvaid eelotsuseid
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Aprill 24, 2007 - 11:20 AM, Raamatupidamine 1356 lool klikkimiste arv -

  Alates 01.01.2008 võib maksuametilt tellida siduva eelotsuse tulevikus tehtavate
  toimingute kohta (nt kas tehingult tuleb hakata maksma tulumaksu või mitte). Varem ilmnes tõde toimingu maksustamise ulatuse kohta alles maksuotsuse saamisel.

  Maksuhaldur on kohustatud eelotsuse tegema 60 kalendripäeva jooksul korrektse
  taotluse saamisest, kuid mõjuvatel asjaoludel on halduril õigus otsuse tegemise tähtaega 30 päeva võrra pikendada. Eelotsuse taotlejal tuleb tasuda ka riigilõiv – juriidilisel isikul 12 000 ja füüsilisel isikul 3000 krooni.

  Maksuotsusest eristab eelotsust asjaolu, et eelotsuses antud hinnanguga mitte nõustumise korral puudub taotlejal kaebeõigus. Samas on maksukohuslasel võimalik valida, kas maksuameti poolt nalüüsitud toiming sooritada või mitte.

  Loe veel... (461 baiti veel) 36 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Justiitsministeerium: Esita oma majandusaasta aruanne elektrooniliselt
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Aprill 10, 2007 - 09:49 AM, Raamatupidamine 1504 lool klikkimiste arv -

  Justiitsministeerium soovitab firmadel esitada majandusaasta aruanded elektroonilisel teel, mis on mugav ja lihtne ning aitab andmeid kiiremini töödelda. Samuti on klientidel võimalik infoga tutvuda varem, kui seda paberkandjal esitades.

  Et vältida aruande esitamise viimastel päevadel registriosakonnas järjekorras seismist, soovitame selle esitada interneti teel võrgulehel https://ekanded.eer.ee. Selleks peab esitajal olema ID-kaart või arve internetipangas.

  Justiitsministeeriumi Registrite ja Infosüsteemide Keskuse direktori Marko Lehese sõnul piisab aruande elektroonilisel esitamisel, kui selle esitab üksainus registrisse kantud esindusõiguslik isik, näiteks juhatuse liige, likvideerija või pankrotihaldur. "Kui aruanne on auditeeritud, lisab aruandele oma elektroonilise kinnituse ka audiitor," lisas Lehes.
  Märge: Loe lähemalt:
  http://www.just.ee/28377

  Loe veel... (944 baiti veel) 29 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Hilinenud deklaratsioon võib tuua trahvi
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Aprill 04, 2007 - 10:30 AM, Raamatupidamine 1678 lool klikkimiste arv -

  Tuludeklaratsiooniga hilinenuid võib oodata kuni 18 000 kroonini küündiv trahv. Kas maksu- ja tolliamet iga hilinejat siiski trahvima hakkab, on iseasi.

  Viimane ametlik tuludeklaratsioonide esitamise tähtpäev oli esmaspäeval, sest märtsi viimane päev langes nädalavahetusele. Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Karin Lauri sõnul laekus neile selleks ajaks 503 006 deklaratsiooni.

  Deklaratsiooni esitamisega hilinejatega tegeletakse Lauri sõnul igaühega eraldi ja trahv ootab siiski vaid neid, kes oma andmete esitamisest tahtlikult kõrvale hiilivad või sellega viivitavad.

  Loe veel... (1722 baiti veel) 29 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulude näitamise lõpuni on jäänud 4 päeva
    Postitas: Amadeuz on Reede, Märts 30, 2007 - 11:43 AM, Raamatupidamine 1435 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet tuletab meelde, et 2006. aasta tulusid saab deklareerida veel nelja päeva jooksul, viimane tuludeklaratsiooni esitamise kuupäev on 2. aprill.

  MTA juhib ka tähelepanu, et tuludeklaratsiooni on kohustatud esitama kõik füüsilisest isikust ettevõtjad (FIEd), kes esitavad tuludeklaratsiooni põhivormi A ja vormi E kõikidel juhtudel, olenemata sellest, kas või kui palju ettevõtlusest tulu saadi, teatas maksuameti pressiesindaja.

  Juhul, kui ettevõtlustulu ei saadud, esitatakse E-vorm nullidega. Deklaratsiooni esitamise kohustus on ka siis, kui ettevõtlus aasta sees katkestati või lõpetati. Kui FIE tähtajaks deklaratsiooni ei esita, on maksuhalduril õigus esitamist nõuda, samuti võidakse rikkujaid trahvida.
  Märge: Kliki ka nendele artiklitele:

  Loe veel... (877 baiti veel) 35 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Eesti Pank loob eAruande portaali
    Postitas: Amadeuz on Reede, Märts 30, 2007 - 11:23 AM, Raamatupidamine 1376 lool klikkimiste arv -

  Eesti Pank käivitab 1. aprillist 2007 portaali eAruanne, mille kaudu saavad Eesti Pangale maksebilansistatistikat esitavad ettevõtted oma andmed edastada elektrooniliselt.

  Käivituv veebikeskkond sarnaneb Statistikaameti ning Maksu- ja Tolliameti vastavatele portaalidele (eSTAT, e-maksuamet ja e-toll).

  eAruanne on kaasaegne, mugav ja kasutajasõbralik veebipõhine aruannete esitamise ja töötlemise süsteem, mis võimaldab üle minna paberivabale aruandlusele.
  Märge: Maksebilansistatistika koostamiseks esitavad Eesti Pangale andmeid 3300 ettevõtet.

  Loe veel... (935 baiti veel) 31 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulude deklareerimine lõpeb selle nädalaga
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Märts 27, 2007 - 12:18 PM, Raamatupidamine 1457 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet palub tähele panna, et 2006. aasta tulusid saab deklareerida veel seitsme päeva jooksul, viimane tuludeklaratsiooni esitamise kuupäev on 2.aprill.

  Kokku on täna hommikuse seisuga esitatud 398 614 e-deklaratsiooni, mille alusel kuulub juurdemaksmisele ligi 222 miljonit krooni ja tagasimaksmisele ligi 1,193 miljardit krooni. Maksu- ja tolliamet ootab sel aastal 550 tuhandet tuludeklaratsiooni.

  Maksu- ja tolliamet on tänase, seisuga tagastanud 78 999 deklaratsiooni alusel kokku ligi 962 miljonit krooni enammakstud tulumaksu.

  Loe veel... (483 baiti veel) 30 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet hoiatab maksuvõla tekke eest
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Märts 21, 2007 - 12:40 PM, Raamatupidamine 1457 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet palub klientidel, kes on teinud tuludeklaratsiooni parandusdeklaratsiooni, panna tähele asjaolusid seoses tulumaksu tagastuse tähtajaga ning olla tähelepanelik võimaliku maksuvõla tekkimise suhtes.

  Klientidele, kel parandusdeklaratsiooni tegemise tulemusena kaasneb täiendav maksutagastus, ei kehti tagastusel viie tööpäevane tähtaeg, kuna amet soovib kontrollida kordusdeklaratsiooni tegemise põhjusi, teatas maksu- ja tolliameti pressiesindaja.
  Märge: Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saab kella 08.00 — 20.00 helistades infotelefonile 1811. Samuti saab abi maksuhalduri koduleheküljelt www.emta.ee ning maksu- ja tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.

  Loe veel... (669 baiti veel) 27 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Sotsiaalmaksu minimaalne kohustus tõuseb
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Jaanuar 04, 2007 - 01:47 PM, Raamatupidamine 2359 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet juhib tööandjate tähelepanu, et 1. jaanuarist 2007 tõuseb sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olev kuumäär 2000 kroonini. Eelmisel aastal oli see 1400 krooni.

  Tööandja peab igakuiselt maksma sotsiaalmaksu töötajale makstud palgalt, kuid mitte vähem kui 2000 kroonilt, seega on tööandja minimaalseks kohustuseks 660 krooni kuus (v.a. seaduses sätestatud erandid), teatas maksu- ja tolliameti pressiesindaja.

  Kui töötajal on mitu tööandjat, siis miinimumkohustuse ulatuses maksab sotsiaalmaksu tööandja, kes tulumaksu kinnipidamisel arvestab ka töötaja maksuvaba tulu.
  Märge: Põhjalikumalt saab sotsiaalmaksuseaduse muudatuste ja sotsiaalmaksu maksmise korraga tutvuda maksu- ja tolliameti kodulehel www.emta.ee.

  Loe veel... (776 baiti veel) 60 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Uus aasta vähendab maksukoormust
    Postitas: Amadeuz on Reede, Detsember 22, 2006 - 10:32 AM, Raamatupidamine 1702 lool klikkimiste arv -

  Tuleval aastal jõustuvad maksumuudatused jätavad inimeste taskutesse sadu miljoneid kroone — ainuüksi tulumaksu alanemine ühe protsendi võrra säästab umbes 800 miljonit krooni.

  Lisaks tulumaksu alanemisele 22 protsendini rõõmustab tuleval aastal lapsevanemaid tõsiasi, et maksusoodustust saab lõppeval aastal teenitud tulude pealt ka teise lapse puhul, kirjutab Postimees.

  Vastav seadusemuudatus hakkas kehtima küll sel aastal, kuid vilju saab maitsta pärast tuludeklaratsiooni esitamist. See tuleb maksuametile lähetada hiljemalt märtsi lõpuks. Seni loeti täiendavad 24 000 krooni maksuvabaks vaid kolmanda lapse pealt.

  Loe veel... (612 baiti veel) 52 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Menetlusse võeti eelnõu sotsiaalmaksuseaduse muutmiseks
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Detsember 11, 2006 - 09:35 AM, Raamatupidamine 1353 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse valitsuse 16. novembril algatatud sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (1032 SE), millega muudetakse sotsiaalmaksu maksmise aluseks olevat kuumäära, laiendatakse ravikindlustusega hõlmatud isikute arvu töötuna arvel olevate isikute arvelt, täiendatakse isikute ringi, kelle eest makstakse sotsiaalmaksu neile makstud tasult ning tehakse mõned tehnilist laadi muudatused. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

  Riigikogu pressitalitus

  14 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuametnik hoiatab: FIE-dega kaasnevad riskid tööandjale
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Detsember 07, 2006 - 11:44 AM, Raamatupidamine 2137 lool klikkimiste arv -

  Seoses füüsilisest isikust ettevõtjate (FIEde) soodsama maksu- ning tööõigusliku reziimiga on Eestis populaarsust võitnud töölepingute formaalne asendamine töövõtulepingutega. Tööandja kohustuste optimeerimisele suunatud tegevus köidab selliste trendide vältimisele suunatud Eesti Maksu- ja Tolliameti (EMTA) ning Tööinspektsiooni tähelepanu.

  23.10.2006 avaldas EMTA teate, milles hoiatab tööandja survel FIE-ks astumisega kaasnevate riskide eest. EMTA leiab, et töösuhte alusetu käsitlemine FIE-ga sõlmitud töövõtulepinguna võib seonduvalt ca 1 700 FIE-ga asjaosalistele kaasa tuua ootamatuid maksuriske.
  EMTA juhib põhjendatult tähelepanu sellele, et maksukorralduse seadusega maksuhaldurile antud õigus määrata tasumisele kuuluv maksusumma lepingu formaalse vormi asemel tehingu reaalse sisu kaudu võimaldab formaalselt töövõtulepinguks nimetatud lepingu tagasiulatuvat ümberkvalifitseerimist töölepinguks. EMTA rõhutab, et nn varjatud töölepingute puhul loetakse FIEle teostatud maksed palgatuluks – tulumaksu ning sotsiaalmaksu peab sellisel juhul tasuma tööandja. Tulu- ja sotsiaalmaksu osakaalu reaalsest palgakulust arvestades on EMTA osundatud võimaliku maksuriski majanduslikuks tähenduseks palgakulude tõus poole võrra ning seda asjaoludest sõltuvalt tagasiulatuvalt 3 või 6 aasta võrra.

  FIE-deks vormistamine ning nendega töövõtulepingu sõlmimine ei pruugi tagada tööandjale ka loodetud pääsu töölepinguga töötajale tagatud kaitse eest. Vaidluse korral eeldatakse, et tegemist on töölepinguga. Vastupidise tõendamiseks ei saa tööandja tugineda lepingu pealkirjale või sõnastusele, vaid Riigikohtu praktikast tulenevalt võetakse arvesse suhte majanduslik sisu. Tööõigusega seonduvalt võib FIE-dega sõlmitud töövõtulepingute ümberkvalifitseerimine töölepinguteks kaasa tuua vastutuse töölepingu või töötervishoidu ning tööohutust reguleerivate õigusaktide rikkumise eest koos vastavate era- ja avalik-õiguslike sanktsioonide
  rakendumisega.

  Loe veel... (389 baiti veel) 20 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Valitsus kiitis heaks sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu.
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Detsember 05, 2006 - 08:50 AM, Raamatupidamine 1444 lool klikkimiste arv -

  Sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõus muudetakse sotsiaalmaksu maksmise aluseks olevat kuumäära, laiendatakse ravikindlustusega hõlmatud isikute arvu töötuna arvel olevate isikute osas, täiendatakse isikute ringi, kelle eest makstakse sotsiaalmaksu. Ka on seaduseelnõus mõned tehnilist laadi muudatused.

  Sotsiaalmaksu seaduse muutmise eesmärgid on:
  - sätestada sotsiaalmaksu kuumäära tõstmine eelmise aasta alampalgani aastaks 2009 (s.o 2009. aastal 2008. aasta alampalk jne);
  - laiendada sotsiaalmaksuseaduse §-s 6 toodud isikute ringi, kelle eest riik maksab sotsiaalmaksu, tagades ravikindlustuse kõikidele töötuna arvel olevatele isikutele. Alates eelnõu jõustumisest hakkab riik maksma töötuna arvel olevate isikute eest sotsiaalmaksu tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel alates 31. arveloleku päevast ning enne seda lisaks tööturukoolituse ning –praktikal osalejate eest ka tööharjutuses osalevate töötute eest;
  - laiendada nende isikute ringi, kelle eest makstakse sotsiaalmaksu neile maksutud tasult, mitte kuumääralt;
  - sätestada, et kui seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetus on väiksem, kui riigi poolt sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär, siis on sotsiaalmaksu arvutamise aluseks kuumäär.

  Taustaks: Eesti 70 000 ravikindlustamata isikust on töötuid 2/3. Kindlustamata isikutele ravikindlustuse võimaldamise vajalikkusele on tähelepanu juhtinud nii Maailma Tervishoiuorganisatsioon kui ka vastavad Euroopa Liidu institutsioonid.

  Loe veel... (1658 baiti veel) 10 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Finantsteenustele tuleb käibemaks
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, November 23, 2006 - 11:15 AM, Raamatupidamine 1547 lool klikkimiste arv -

  Järgmise aasta alguses jõustuv käibemaksuseaduse muudatus maksustab väärtpaberite hoidmise ja haldamise ning investeerimisalase nõustamise käibemaksuga.

  Pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärma sõnul jäävad jätkuvalt maksuvabaks väärtpaberitega tehtavad tehingud, kuid väärtpaberite hoidmine ja haldamine ning investeerimisalane nõustamine maksustatakse uuest aastast käibemaksuga, teatas Eesti Pangaliit.

  Kuna väärtpaberikonto avamine ja sulgemine on otseselt seotud väärtpaberitehingutega, siis käibemaksukohustus nendele teenustele ei laiene.

  Loe veel... (1845 baiti veel) 15 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kodulaenu intresse ähvardab maksustamine
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, November 21, 2006 - 09:43 AM, Raamatupidamine 1471 lool klikkimiste arv -

  Värske seaduseelnõu leiab, et ainult 30 000 kroonilt eluasemelaenu intressidelt aastas võiks saada tulumaksuvabastuse, kärpides nii hulga laenajate maksusoodustust.

  Praegu võib maksuvabastust küsida kuni 50 000 krooni intresside eest, kirjutab Postimees.

  Veel aasta tagasi rekordiliselt madal laenuintress on pankades Euribori survel tasahilju tõusnud ja praegu kulutab enamik laenuvõtjaid intressile ligi viis protsenti laenujäägilt.

  Loe veel... (210 baiti veel) 24 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  FIEd peavad peagi rohkem makse maksma
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Aprill 24, 2006 - 10:38 AM, Raamatupidamine 1636 lool klikkimiste arv -

  Tuhandeid füüsilisest isikust ettevõtjaid tabab 2007. aastal uus maksukoormuse tõus, sest valitsus kavatseb kahekordistada sotsiaalmaksu miinimumkohustust.

  Kui plaan panna sotsiaalmaksu miinimummääraks 2750 krooni saab seaduseks, tuleb FIEdel senise 462 krooni asemel tasuda iga kuu eest 907 krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

  Tegu oleks teise maksutõusuga lühikese aja jooksul, sest tänavu jaanuaris kerkis pikalt muutumatuna püsinud kuumäär 700 kroonilt 1400 kroonini. FIEd ei saa ilmselt hõlpu ka ületuleval aastal, mil sotsiaalmaksu miinimumsumma on plaanis viia prognoositava alampalga tasemeni ehk 3800 kroonini.

  Loe veel... (504 baiti veel) 26 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Sõerd: Ettevõtete ühtne tulumaks 10%
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Aprill 20, 2006 - 03:11 PM, Raamatupidamine 2137 lool klikkimiste arv -

  Rahandusminister Aivar Sõerd lubab 10-protsendilise ettevõtete tulumaksu otstarbekuses veenda võimupartnereid, kes seni on plaanile vastu seisnud.

  Rahandusministeeriumi ja Sõerdi hinnangul tuleks 2009. aastast kehtestada ettevõtetele ühtne, kümneprotsendiline tulumaks, mille peab tasuma kohe kasumi tekkides. Praegusest korrast, kus tulumaks kehtib vaid välja makstud kasumile, peab riik kahe ja poole aasta pärast loobuma ELi nõuete tõttu, kirjutab Postimees.

  Ühenduse maksueeskirjade kohaselt ei tohi nimelt maksustada seda osa väljamakstud kasumist, mis läheb firma välismaal asuvale emaettevõttele.
  Märge: Kuigi Reformierakond ja Keskerakond ei ole seni Sõerdi ideesse soojalt suhtunud, nentis rahvaliitlasest minister, et see on parim lahend. “Usun, et suudan neile selle ära tõestada,” kinnitas ta. “Sellest on peaministri ja partneritega juba räägitud.”

  Loe veel... (915 baiti veel) 27 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Algas tuludeklaratsioonide esitamine
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Veebruar 15, 2006 - 09:51 AM, Raamatupidamine 2248 lool klikkimiste arv -

  Alates tänasest saab e-maksuameti kaudu parandada ja esitada tuludeklaratsioone. Kiiremad võivad enammakstud tulumaksu oma arveldusarvele saada juba 22. veebruaril.

  Maksu- ja tolliameti pressi-esindaja Liis Plakk lubab, et 90 protsendi ulatuses tagastab amet e-deklaratsioon esitanutele enammakstud tulumaksu viie tööpäeva jooksul. Seda siis, kui inimese eeltäidetud tuludeklaratsiooni andmed on korrektsed ega vaja lisakontrollimist, kirjutab Eesti Päevaleht.

  Paberdeklaratsiooni esitanud klientidele tagastatakse tulumaks hiljemalt 1. juuliks ning FIE-dele ja vara võõrandamisest kasu saanutele 1. oktoobriks 2006.

  Delfi.ee

  34 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Laenuintressilt saab raha tagasi vaid omanik
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Veebruar 13, 2006 - 11:46 AM, Raamatupidamine 1826 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet palub tähele panna, et alates 2005. aastast võetud eluasemelaenu korral saab laenuintressilt tulumaksu tagasi, kui eluase soetatakse maksumaksjale endale.

  Enne 2005 aasta 1. jaanuari sõlmitud laenu- või liisinglepingu korral saab intressi soodustust kasutada ka siis, kui eluase soetatakse abikaasale, vanematele või lastele, teatas TMA pressiesindaja Delfile.

  Juhul, kui eluasemelaenu ei kasutatud täies ulatuses eluaseme ostmiseks või muudel soodustuse kohaldamiseks ettenähtud eesmärkidel, siis tuleb tuludeklaratsiooni eluasemelaenu intressi tabelis 9.3 eraldi ära näidata laenu sihtotstarbelise kasutamise protsent ja intressi summa vastavalt laenu sihtotstarbelisele kasutamisele. Näiteks, kui eluase maksis 800 000 krooni ja laenu võeti 1000000 krooni, siis saab makstud intresse deklareerida ainult 80 % ulatuses. Mittesihipäraselt kasutatud laenu osalt tulumaksu tagasi küsida ei tohi.

  Loe veel... (2659 baiti veel) 14 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kinnisvaraga hangeldajad maksku makse
    Postitas: Amadeuz on Reede, Jaanuar 20, 2006 - 11:34 AM, Raamatupidamine 1531 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet juhib seoses läheneva tulude deklareerimisega tähelepanu, et kinnisvara müügi- ja vahendustegevusest saadav kasu tuleb deklareerida.

  Kinnisvara müügi- ja vahendustegevusest saadav kasu tuleb deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ning saadud kasult tasuda tulumaks, teatas Delfile maksu- tolliameti pressiesindaja.

  Kui eraisik tegeleb kinnisvara vahendusega kui ettevõtlusega, siis peab vara võõrandamisest saadud tulult maksma nii tulumaksu kui sotsiaalmaksu.

  Loe veel... (1352 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Üle 3000 krooni pensioni saavad inimesed peavad maksuvabastuseks avalduse esitama
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Detsember 07, 2005 - 11:51 AM, Raamatupidamine 2048 lool klikkimiste arv -

  Kõik mittetöötavad pensionärid, kelle pension ületab 2006. aastal 3000 krooni kuus ja kes soovivad seda summat ületavalt pensioniosalt maksuvaba tulu mahaarvamist, peavad esitama pensioniametile sellekohase avalduse.

  Kehtiva korra kohaselt arvatakse pensionist enne tulumaksuga maksustamist maha täiendav maksuvaba tulu pensioni ulatuses, kuid mitte rohkem kui 36 000 krooni aastas ehk 3000 krooni kuus. See tähendab, et kuni 3000 kroonine pension on tulumaksuvaba.

  Loe veel... (2858 baiti veel) 22 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  ELi rahandusministrid ei kinnitanud käibemaksu erandeid
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Detsember 06, 2005 - 03:59 PM, Raamatupidamine 1405 lool klikkimiste arv -

  ELi rahandusministrid ei kinnitanud täna madalama käibemaksumääraga maksustatud teenuste paketti.

  Eelkõige Saksamaa vastuseisu tõttu, kellele sekundeerisid Taani ja Austria, jäävad nüüd muuhulgas prantslased ilma odavamast restoranilõunast. Ühe oma valimislubadusena lubas president Jacques Chirac restoranitoidu käibemaksu alandada 5 protsendile.

  Ministrid delegeerisid paketi tuleval nädalal toimuvale ELi valitsusjuhtide ülemkogule. Kui ka seal kokkuleppele ei jõuta, arutatakse käibemaksuteemat uuesti tuleva aasta jaanuaris.

  Loe veel... (868 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Riik hoiatab pensionäre tulumaksu eest
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, November 30, 2005 - 04:13 PM, Raamatupidamine 1512 lool klikkimiste arv -

  Sotsiaalkindlustusamet soovitab selle aasta pensionisummad vastu võtta kindlasti detsembris ja mitte jätta uude aastasse.

  Teade puudutab ligikaudu 200 000 pensionäri, kes ei oma arvelduskontot pangas ja kellest üle poole on harjunud iga kuu kindlal kuupäeval ise postkontoris oma pensioni järel käima ning kellest väiksemale osale toimetatakse pension koju kätte, teatas Delfile sotsiaalkindlustusamet avalike suhete juht.

  Sellega saab pensionär vältida tänavuse olukorra kordumist, kus paljud pensionärid said eelmise aasta detsembri ja uue aasta jaanuarikuu pensioni korraga kätte ning summa suuruse tõttu pidid maksma tulumaksu või maksma seda suuremas summas kui tavaliselt.

  Loe veel... (1432 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Seadusandluse pidev muutumine on tõsine proleem
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, November 08, 2005 - 09:01 PM, Raamatupidamine 1528 lool klikkimiste arv -

  Halduskoormuse hindamine kui samm teadmuspõhise poliitikakujundamise suunas

  Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) algatusel läbi viidud kahest halduskoormuse hindamise pilootuuringust ilmnes, et Eesti ettevõtted peavad seadusest tulenevate nõuete täitmisest suuremaks probleemiks reeglite pidevat muutumist.

  SA Poliitikauuringute Keskus PRAXIS poolt tänavu läbi viidud pilootuuringute “Käibemaksuga seotud halduskoormus ettevõtjatele” ning “Eesti Statistikaametile ja Maksu- ja Tolliametile palga ja töötasu andmete esitamisega kaasnev halduskoormus ettevõtjatele” käigus hinnati seadusandlusest tulenevate aruandluskohustuste täitmisega kaasnevat aja- ja rahakulu ettevõtjale ning testiti halduskoormuse hindamiseks väljatöötatud metoodika rakendatavust Eestis.

  Loe veel... (2531 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  10.000-kroonise palga saaja teenib varsti 180 krooni enam
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Oktoober 26, 2005 - 02:05 PM, Raamatupidamine 1493 lool klikkimiste arv -

  Järgmisel aastal saab 10.000 krooni brutokuupalka teeniv inimene tulumaksu langetamise, maksuvaba miinimumi tõusu ja töötuskindlustusmakse määra vähendamisega 180 krooni kuus rohkem kätte.

  Kui sel aastal teenib 10.000 kroonist palka saav inimene netotulu 7780 krooni, siis järgmisel aastal on sama number 7960 krooni kuus.

  Kolmapäevane töötukassa ettepanek langetada töötuskindlustuse maksemäära töötajale seniselt ühelt protsendilt 0,6 protsendile moodustab palgavõidust 10.000 kroonise brutotulu juures 31 krooni. Lõpliku otsuse kindlustusmäära osas teeb valitsus.

  Loe veel... (320 baiti veel) 13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Eeldatavad muudatused raamatupidamises
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, September 22, 2005 - 05:23 PM, Raamatupidamine 1503 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu juhatuse otsusega menetlusse võetud valitsuse 19. septembril algatatud raamatupidamise seaduse, äriseadustiku ja tulundusühistuseaduse muutmise seaduse eelnõu (723 SE) peamiseks eesmärgiks on selgemate sätete kehtestamine raamatupidamisega seonduvate aruannete koostamisele, maksu- ja tolliameti poolt e-kontrolli läbiviimiseks vajalike raamatupidamise seaduse muudatuste sisseviimine ning konsolideerimisgrupi aastaaruande alusel konsolideeritud kasumi jaotamise võimaldamine. Juhtivkomisjoniks määrati majanduskomisjon.

  Valitsuse 19. septembril esitatud Riigikogu otsuse “Riigi 2004. a. majandusaasta koondaruande kinnitamine” eelnõu (727 SE). Raamatupidamise seaduse § 37 lõige 2 sätestab riigi majandusaasta aruande esitamise eesmärgina võimaldada Riigikogupoolse kontrollifunktsiooni teostamist valitsuse suhtes, anda valitsusele võimalus selgitada tegevust aruandeaastal ning esitada Riigikogule vajalik informatsioon uute eelarveliste otsuste tegemiseks. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

  Valitsuse 19. septembril algatatud finantsinspektsiooni seaduse, investeerimisfondide seaduse, krediidiasutuste seaduse, väärtpaberituru seaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (724 SE) eesmärgiks on muuta finantsjärelevalve subjektide poolt makstavate järelevalvetasude määrasid, samuti viia seadusesse finantsinspektsioonis loamenetluse või muu sarnase menetluse eest makstavate menetlustasude süsteem. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon
  Märge: Tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja hasartmängumaksu seaduse muutmise seaduse eelnõu ja seletuskirjaga on võimalik tutvuda e-Õiguse infosüsteemis http://eoigus.just.ee/ või Rahandusministeeriumi kodulehel http://www.fin.ee/index.php?id=12149.

  Loe veel... (2411 baiti veel) 7 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Valitsus kiitis heaks "Raamatupidamise seaduse, äriseadustiku ja tulundusühistuseaduse muutmise seaduse" eelnõu.
    Postitas: Amadeuz on Reede, September 09, 2005 - 07:06 PM, Raamatupidamine 1570 lool klikkimiste arv -

  Eelnõuga soovitakse kehtestada selgem regulatsioon raamatupidamisega seonduvate aruannete koostamisele, et võimaldada konsolideerimisgrupi aastaaruande alusel konsolideeritud kasumit jaotada.

  Seadustesse viiakse sisse muudatused, mis on vajalikud maksu- ja tolliameti poolt e-kontrolli rakendamiseks soodustades sellega efektiivsemat aruannete kontrollimist.

  Konsolideeritud kasumi jaotamisega võimaldatakse jätkata senist kasumi jaotamise praktikat, kus kasum kujunes kapitaliosaluse meetodit arvestades. Alates käesoleva aasta algusest ei ole rahvusvaheliste raamatupidamise standardite muudatustest tulenevalt enam kapitaliosaluse meetodi kasutamine lubatud. Selle asemel tuleb tütarettevõtjaid hakata kajastama kas soetusmaksumuses või turuväärtuses.

  Loe veel... (275 baiti veel) 6 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Augustikuu maksutähtajad
    Postitas: Amadeuz on Reede, August 05, 2005 - 01:28 PM, Raamatupidamine 1813 lool klikkimiste arv -

  7. august
  Käibemaksuseaduses sätestatud tähtaeg arve esitamiseks eelmisel kuul ostjale lähetatud või kättesaadavaks tehtud kauba või osutatud teenuste eest, juhul kui maksukohustuslasel on õigus esitada kuuarveid.

  10. august
  Eelmisel kuul tehtud väljamaksetelt kinni peetud tulumaksu ja arvestatud sotsiaalmaksu, erisoodustustelt makstava tulu- ja sotsiaalmaksu, erijuhtudel makstava tulumaksu ning töötuskindlustusseaduse alusel makstavate kindlustusmaksete ja kohustusliku kogumispensioni maksete deklareerimise ja ülekandmise tähtaeg.
  Eelmise kuu jooksul aktsionäridele ja osanikele väljamakstud dividendide ja muude kasumieraldiste suuruse ja saajate kohta asukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele esitatava deklaratsiooni tähtaeg.
  Mitteresidendist juriidilistele isikutele tehtud väljamaksete, nendelt kinni peetud ja ülekandmisele kuuluva tulumaksu maksudeklaratsiooni esitamise ning tulumaksu tasumise tähtaeg.

  12. august
  Statistikaametile Intrastati aruande esitamise tähtaeg aruandeperioodile järgneva kuu 10. tööpäeval.

  Loe veel... (421 baiti veel) 1 Kommentaar Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Võimuliit surus maksumuudatused läbi
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuni 20, 2005 - 05:43 PM, Raamatupidamine 1462 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu kinnitas esmaspäevasel erakorralisel istungjärgul tulumaksumuudatused, mis annab perele alates teisest lapsest täiendava tulumaksuvabastuse ning suurendab maksuvaba tulu 2000 kroonini kuus.

  Riigikogu võttis Rahvaliidu, Reformierakonna ja Keskerakonna algatatud tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ning sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse vastu 55 poolthäälega, teatab EPL Online.

  Loe veel... (437 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  ÄP Maksukalender
    Postitas: Amadeuz on Reede, Juuni 10, 2005 - 12:59 PM, Raamatupidamine 1537 lool klikkimiste arv -

  Juunikuu maksutähtajad
  Igakuine tähtaeg

  7. juuni
  * Käibemaksuseaduses sätestatud tähtaeg arve esitamiseks eelmisel kuul ostjale lähetatud või kättesaadavaks tehtud kauba või osutatud teenuste eest, juhul kui maksukohustuslasel on õigus esitada kuuarveid.

  10. juuni
  * Eelmisel kuul tehtud väljamaksetelt kinni peetud tulumaksu ja arvestatud sotsiaalmaksu, erisoodustustelt makstava tulu- ja sotsiaalmaksu, erijuhtudel makstava tulumaksu ning töötuskindlustusseaduse alusel makstavate kindlustusmaksete ja kohustusliku kogumispensioni maksete deklareerimise ja ülekandmise tähtaeg.
  * Eelmise kuu jooksul aktsionäridele ja osanikele väljamakstud dividendide ja muude kasumieraldiste suuruse ja saajate kohta asukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele esitatava deklaratsiooni tähtaeg.
  * Mitteresidendist juriidilistele isikutele tehtud väljamaksete, nendelt kinni peetud ja ülekandmisele kuuluva tulumaksu maksudeklaratsiooni esitamise ning tulumaksu tasumise tähtaeg.

  14. juuni
  * Statistikaametile Intrastati aruande esitamise tähtaeg aruandeperioodile järgneva kuu 10. tööpäeval.

  Loe veel... (818 baiti veel) 6 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Valitsus toetas tulumaksu alandamist
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 26, 2005 - 12:24 PM, Raamatupidamine 1533 lool klikkimiste arv -

  Valitsus otsustas neljapäeval toetada Rahvaliidu, Reformierakonna ja Keskerakonna algatatud tulumaksuseaduse muutmist, mis vähendab tulumaksu 20 protsendini ning annab alates teisest lapsest lisaks ühe tulumaksuvabastuse.

  Täiendav tulumaksuvabastus teise lapse puhul kehtestatakse alates 1. jaanuarist 2006.

  Loe veel... (557 baiti veel) 10 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maikuu maksutähtpäevad
    Postitas: Amadeuz on Reede, Mai 06, 2005 - 02:02 PM, Raamatupidamine 1512 lool klikkimiste arv -

  Igakuine tähtpäev

  7. mai

  • Käibemaksuseaduses sätestatud tähtpäev arve esitamiseks eelmisel kuul ostjale lähetatud või kättesaadavaks tehtud kauba või osutatud teenuste eest, juhul kui maksukohustuslasel on õigus esitada kuuarveid.

  10. mai

  • Eelmisel kuul tehtud väljamaksetelt kinni peetud tulumaksu ja arvestatud sotsiaalmaksu, erisoodustustelt makstava tulu- ja sotsiaalmaksu, erijuhtudel makstava tulumaksu ning töötuskindlustusseaduse alusel makstavate kindlustusmaksete ja kohustusliku kogumispensioni maksete deklareerimise ja ülekandmise tähtpäev.
  • Eelmise kuu jooksul aktsionäridele ja osanikele väljamakstud dividendide ja muude kasumieraldiste suuruse ja saajate kohta asukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele esitatava deklaratsiooni tähtpäev.
  • Mitteresidendist juriidilistele isikutele tehtud väljamaksete, nendelt kinni peetud ja ülekandmisele kuuluva tulumaksu maksudeklaratsiooni esitamise ning tulumaksu tasumise tähtpäev.

  13. mai

  • Statistikaametile Intrastati aruande esitamise tähtpäev aruandeperioodile järgneva kuu 10. tööpäeval.

  Loe veel... (482 baiti veel) 6 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Lugupeetud juhatuse liikmed ja raamatupidajad
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Aprill 28, 2005 - 05:09 PM, Raamatupidamine 2073 lool klikkimiste arv -

  Tuletame Teile igaks juhuks meelde, et äriühingu ja sihtasutuse majandusaasta aruande koopia tuleb äriregistrit pidavale kohtule esitada 6 kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu. Seda saab teha ka elektrooniliselt, kas läbi internetipanga või digitaalallkirjastatult. Täpsema info leiate Registrikeskuse kodulehelt http://www.eer.ee/aruanne.phtml.

  Loe veel... (415 baiti veel) 9 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kas aktsiaid firmasse tõstes peab maksma tulumaksu?
    Postitas: Amadeuz on Reede, Aprill 22, 2005 - 11:13 AM, Raamatupidamine 2012 lool klikkimiste arv -

  Majandusliku tõlgendamise reegel on üks kesksemaid põhimõtteid maksuõiguses. Lihtsamat keelt kasutades tähendab see põhimõte seda, et kui tehingute või toimingute tulemusena võib tekkida maksukohustus, siis see kohustus ei sõltu niivõrd sellest, kuidas need tehingud või toimingud on juriidiliselt vormistatud, vaid sellest, mis oli nende tegelik majanduslik sisu.

  Antud kontekstis saab majanduslikku sisu defineerida tehingute või toimingute tegemise ajendi, eesmärkide ja tulemuste kaudu. Konkreetse tehingu või toimingu analüüsimisel tuleb eeskätt vaadata, mis on selle tegelik resultaat, sest maksukohustus tekib enamasti mitte õiguste ja kohustuste tekkimisel, vaid nende realiseerimisel. Näiteks ei teki dividendidelt tulumaksu tasumise kohustust kasumi jaotamisettepaneku kinnitamisel, vaid alles dividendide reaalse väljamaksmise järel. Ja kui töötajale on makstud rohkem palka, kui tal selleks õigust oli, siis palgaga seotud maksukohustused tekivad tegeliku väljamakse ulatuses.

  Maksukohustuse tuvastamine tehingute majandusliku sisu tõlgendamise kaudu ei ole mingi uudis paljudes välisriikides, kus maksuõigus on arenenud pikemat aega, kui meil. Maksuhalduri töös on olulisel kohal suhtlemine ja kogemuste vahetus teiste riikide maksuhalduritega ning aeg-ajalt tuleb neilt uudiseid selle põhimõtte rakendamisest, enamasti seoses kohtuvaidlustega. Kuid samas leiab mainitud põhimõte tunnustust ka eesti kohtutes tehtud otsustes. Kõige tuntum kodumaine kohtuasi, milles sisalduvate kohtupõhjenduste tsiteerimine on, majandusliku tõlgendamise reeglist rääkides, muutunud sama hea kui kohustuslikuks, on ilmselt nn Tamme ja Tenno kaasus (3-3-1-31-99). Alates 1. juulist 2002 on uue maksukorralduse seaduse vastuvõtmisega majandusliku tõlgendamise reegel kirjas ka seaduses (§§ 83, 84)
  Märge: Maksukohustuse tuvastamine tehingute majandusliku sisu tõlgendamise kaudu ei ole paljudes välisriikides mingi uudis.

  Loe veel... (8346 baiti veel) 17 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tuleb maks või ei tule?
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Aprill 18, 2005 - 06:07 PM, Raamatupidamine 2094 lool klikkimiste arv -

  Prominentsed Hansapanga aktsionärid kandsid isiklikul kontol olevad aktsiad firmade kontole, lootes, et maksu­amet lubab analoogiliselt varasemate tõlgendustega tulumaksu ajatamist.

  Enam kui 100 000 aktsia omanikest kasutasid aktsiate viimist erakontolt firma kontole panga asutajad Jüri Mõis ja Rain Lõhmus, ainsa eestlasena Hansapanga nõukogusse jäänud kütuseärimees Endel Siff ning Anne Mallene ja Andres Kõljalg.

  “Kui mitterahalist sissemakset või muud sarnast tehingut tehakse juba teadmisega, et sellele järgnevad ka teised tehingud — näiteks aktsiate müük lõppostjale –, siis esimese tehinguga ei pea maksustamisel arvestama, sest maksuhalduri arvates kvalifitseerub selline käitumine kui maksudest kõrvalehoidmine,” kinnitab tänases Äripäevas arvamusküljel ilmunud kommentaaris maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Dmitri Jegorov.

  Loe veel... (5245 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulusid saab näidata 15. maini
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Aprill 13, 2005 - 11:30 AM, Raamatupidamine 1528 lool klikkimiste arv -

  Kel tuludeklaratsioon veel esitamata, saab seda teha e-maksuameti vahendusel 15. maini.

  Alates 1. aprillist on tänaseks läbi e-maksuameti esitatud kokku 3365 tuludeklaratsiooni, teatas maksuameti pressiesindaja.

  Kuni 15. maini kas paberkandjal või e- kanali kaudu deklaratsiooni esitajatele karistust ei järgne, küll võib maksuhaldur paluda isikutelt selgitust deklaratsiooni esitamisega hilinemise põhjuste kohta.

  Loe veel... (1331 baiti veel) 18 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Neli päeva tulude näitamiseks
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Märts 28, 2005 - 01:48 PM, Raamatupidamine 1535 lool klikkimiste arv -

  Reedel on tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg, aruandeid 2004. aasta kohta saab maksu- ja tolliametile esitada 31. märtsini.

  Esmaspäeva hommikuks oli esitatud ja sisestatud ligi 380 000 deklaratsiooni, mis on 88 protsenti eelmisel aastal esitatud tuludeklaratsioonidest, teatas Delfile maksu- ja tolliameti pressiesindaja.

  Läbi e-maksuameti oli tänaseks esitatud 314 584 tuludeklaratsiooni, paberdeklaratsioone oli sisestatud üle 64 tuhande ning eeltäidetud deklaratsiooni väljatrüki olid küsinud 120 475 inimest.

  Loe veel... (691 baiti veel) 7 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulu deklareerimiseks aega veel 10 päeva
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Märts 21, 2005 - 02:55 PM, Raamatupidamine 1421 lool klikkimiste arv -

  Tulude deklareerimisaja lõpuni on jäänud kümme päeva, praeguseks esitatud ligi 85 protsenti oodatavatest deklaratsioonidest.

  Maksu-ja Tolliamet ootab viimase kümne päeva jooksul veel 30 kuni 60 tuhandet tuludeklaratsiooni ning soovitab mitte jätta deklaratsiooni esitamist viimastele päevadele, vahendab PM Online.

  Tänase seisuga e-maksuameti kaudu esitatud 292.123 tuludeklaratsiooni.

  Loe veel... (157 baiti veel) 13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Menetlusse võeti eelnõud tulumaksuseaduse muutmiseks
    Postitas: Amadeuz on Reede, Märts 11, 2005 - 03:29 PM, Raamatupidamine 1423 lool klikkimiste arv -

  Riigikogu juhatuse otsusega menetlusse võetud valitsuse poolt 7. märtsil algatatud tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu 596 SE) näeb ette kolme seaduse muutmise. Tulumaksuseadusesse lisatakse valdavalt tehnilise iseloomuga sätteid eesmärgiga tagada seaduse vastavus dividendide ning litsentsitasude maksustamist reguleeriva EL direktiivi viimaste muudatustega. Sotsiaalmaksuseaduse täiendamise eesmärk on rahvusvahelise kaitseorganisatsiooni struktuuriüksuses teenivate isikute abikaasadele ravi- ja pensionikindlustuse tagamine riigi poolt. Maksukorralduse seaduse muutmise eesmärgiks on seaduse täpsustamine, rakendamisel üleskerkinud probleemide lahendamine ja seaduse teksti vääritimõistmiste korrigeerimine. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

  9 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Töötuskindlustusmakse alaneb
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Veebruar 16, 2005 - 12:31 PM, Raamatupidamine 1499 lool klikkimiste arv -

  Rahandusminister Taavi Veskimägi sõnul alaneb järgmisest aastast töötuskindlustusmakse ja lisandub väljamaksete võimalusi.

  Kui palju maksumäär alaneb tööandja ja palju töövõtja jaoks, minister ei täpsustanud, samuti ei ole veel teada, milliseid lisahüvitisi praegu laekunud raha eest maksma hakatakse. “See ei saa olla järsk samm, tuleb läheneda väga ettevaatlikult,” jätkas Veskimägi. “Kuid nüüd saab julgemalt otsuseid teha, kui eelmisel aastal.”

  Viimati kaalus valitsus töötuskindlustuse maksumäära alandamist eelmisel sügisel, kui seda soovisid nii tööandjate kui -võtjate esindajad. Siiski jäi 2005. aastaks maksemääraks töötajale 1% palgast ja tööandjale 0,5% töötaja palgast.

  Loe veel... (255 baiti veel) 20 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  E-maksuamet jooksis umbe
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Veebruar 15, 2005 - 12:54 PM, Raamatupidamine 4682 lool klikkimiste arv -

  Inimeste ülisuur huvi oma tulude näitamise vastu ummistas e-maksuameti serveri, mistõttu oleks mõttekas oma deklaratsiooni esitamisega veidi oodata.

  Teisipäeval kella 9.30 seisuga oli kokku läbi e-maksuameti esitatud 12 895 tuludeklaratsiooni, nendest esmaspäeval 5190 ja teisipäeva hommiku esimeste tundide jooksul 7705, teatas Delfile maksuameti pressiesindaja Liis Plakk.

  E-maksuameti kõik rakendused toimivad, kuid süsteem võib suure koormuse tõttu olla aeglane, nentis Plakk. Samas on mitmed kasutajad täheldanud, et maksuameti koduleheküljele on võimatu pääseda.

  Loe veel... (1284 baiti veel) 21 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Vaata e-maksuametis oma andmed üle
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, Veebruar 05, 2005 - 03:29 PM, Raamatupidamine 1850 lool klikkimiste arv -

  Alates reedest saab e-maksuametis vaadata maksuametile teadaolevaid andmeid oma kulude ja tulude kohta, mis kantakse eeltäidetud tuludeklaratsioonile.

  Soovitame kõikidel maksuhaldurile esitatud andmeid kontrollida, kirjutab maksu- ja tolliamet oma pressiteates. Seda saab teha e-maksuametis, rubriigis tulude deklareerimine 2004. Juhul, kui rubriigis andmed puuduvad või erinevad kliendile teadaolevatest andmetest, palub maksuamet pöörduda otse kas väljamakse tegija või kulu saaja poole ning paluda puudu olevad andmed maksu- ja tolliametile elektrooniliselt esitada või esitatud andmed parandada.

  Vastavalt seadusele pidid tööandjad, koolitusasutused, ametiühingud, kindlustusseltsid jne esitama maksuhaldurile informatsiooni 2004. aastal füüsilistele isikutele tehtud väljamaksete või tehtud kulutuste kohta. Maksu- ja tolliamet kannab need andmed maksumaksjate eeltäidetud tuludeklaratsioonidele.

  Loe veel... (879 baiti veel) 24 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet nõuab intresse ilma õigusliku aluseta
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, Jaanuar 29, 2005 - 05:54 PM, Raamatupidamine 1949 lool klikkimiste arv -

  Tallinna halduskohtus loodud pretsedent lubab maksuameti poolt õigusliku aluseta sisse nõutud intressid maksumaksjal tagasi saada.

  Antud kohtuotsus paneb tõenäoliselt maksuameti tulevikus kinni pidama Eesti Vabariigi õigusruumis kehtivast kohtuotsuse lõplikkuse põhimõttest, mille kohaselt ei ole võimalik jõustunud kohtuotsust ilma korralise kohtukaebe korrata vaidlustada.

  Kohus mõistis maksud tasumisele

  Tallinna linnakohus mõistis 2002. aasta detsembris kriminaalmenetluses kodanik A ja maksuameti vahel sõlmitud lihtmenetluse kokkuleppe alusel A kriminaalkoodeksi järgi süüdi maksuhaldurile tahtlikult ja jätkuvalt valeandmete esitamise eest, mille tulemusena jäi riigil maksudena laekumata poolteist miljonit krooni.

  Loe veel... (2751 baiti veel) 17 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuvõit ahvatleb kokku leppima netopalgas
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Jaanuar 25, 2005 - 05:04 PM, Raamatupidamine 2240 lool klikkimiste arv -

  Üksikisiku tulumaksumäära alanemisest ja tulumaksuvaba miinimumi kasvust loodetav tulu ahvatleb ettevõtteid töö eest netopalgas kokku leppima.

  Eesti tööseadusandlus lubab palku kokku leppida nii bruto- kui ka netosummas. Viimase puhul võidab tulumaksumäära alanemisest ja maksuvaba miinimumi kasvust tööandja, kelle palgakulud alanevad peale väiksema üksikisiku tulumaksu ka sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakse arvel. Järgnevatel aastatel saab netopalgas kokku leppinud töötaja kätte sama palju raha kui enne tulumaksu langust

  Tööinspektsiooni juriidilise osakonna juhataja Niina Siitam ütles möödunud nädalal, et ettevõtted hakkasid netopalgakokkulepete vastu huvi tundma mullu detsembris, mil oli juba kindel, et tulumaksumäär alaneb igal aastal 2 protsendi võrra ja tulumaksuvaba miinimum tõuseb.

  Loe veel... (7489 baiti veel) 7 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu
    Postitas: Amadeuz on Reede, Jaanuar 21, 2005 - 03:18 PM, Raamatupidamine 1625 lool klikkimiste arv -

  Valitsus kiitis heaks ja esitab Riigikogule tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu.

  Tulumaksuseadusesse lisatakse valdavalt tehnilise iseloomuga sätteid eesmärgiga tagada seaduse vastavus dividendide ning litsentsitasude maksustamist reguleeriva Euroopa Liidu direktiivi viimaste muudatustega. Eelnõu kohaselt ei saa väärtpaberikasust enam maha arvata väärtpaberikahju, mis tekib siis, kui dividendi aluseks olev väärtpaber soetati 30 päeva jooksul enne dividendiõiguslike isikute määramise päeva ning võõrandatakse 30 päeva jooksul pärast nimetatud päeva.

  Topeltmaksustamise vältimiseks seni kasutatud krediidimeetodi asemel, mille puhul lubatakse välisriigis tasutud tulumaks võtta arvesse Eestis tasumisele kuuluva tulumaksu arvestamisel, kasutatakse eelnõu kohaselt edaspidi otseinvesteeringutelt saadud tulu topeltmaksustamise vältimiseks vabastusmeetodit, mille puhul välisriigis teenitud tulu residendiriigis ei maksustata.

  Loe veel... (2183 baiti veel) 19 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Pensionide tulumaksustamine
    Postitas: Amadeuz on Reede, Jaanuar 07, 2005 - 02:27 PM, Raamatupidamine 1712 lool klikkimiste arv -

  Uue aasta esimene pensionipäev üllatas ebameeldivalt paljusid pensionäre sellega, et kättesaadav summa oli mõnesaja krooni võrra väiksem kui loodetud ja arvestatud. Miks?

  Kui neil, kes saavad oma pensioni posti teel, jäi see eelmise aasta lõpus mingil põhjusel välja võtmata, siis jaanuarikuus kahe või isegi kolme kuu pensioni kogusumma ületas seadusejärgset maksuvaba summat, mistõttu see osa maksustati tulumaksuga.

  Eestis kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse tulumaksuga see osa pensionist, mis ületab 3000 krooni kuus. Maksustamisel ei arvestata, milliste kuude eest tagasiulatuvalt pensioni makstakse, vaid lähtutakse sel kuul tegelikult saadud summast. Nii juhtuski nende pensionäridega, kellele maksti jaanuaris korraga välja mitme kuu pension, et väljamakstud summa kuulus tulumaksu alla.

  Loe veel... (1519 baiti veel) 5 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  ÄP Maksukalender
    Postitas: Amadeuz on Reede, Jaanuar 07, 2005 - 01:13 PM, Raamatupidamine 1670 lool klikkimiste arv -

  Igakuine tähtaeg

  7. jaanuar
  käibemaksuseaduses sätestatud tähtaeg arve esitamiseks eelmisel kuul ostjale lähetatud või kättesaadavaks tehtud kauba või osutatud teenuste eest, juhul kui maksukohustuslasel on õigus esitada kuuarveid.

  10. jaanuar
  Eelmisel kuul tehtud väljamaksetelt kinni peetud tulumaksu ja arvestatud sotsiaalmaksu, erisoodustustelt makstava tulu- ja sotsiaalmaksu, erijuhtudel makstava tulumaksu ning töötuskindlustusseaduse alusel makstavate kindlustusmaksete ja kohustusliku kogumispensioni maksete deklareerimise ja ülekandmise tähtaeg.
  Eelmise kuu jooksul aktsionäridele ja osanikele väljamakstud dividendide ja muude kasumieraldiste suuruse ja saajate kohta asukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele esitatava deklaratsiooni tähtaeg.
  Mitteresidendist juriidilistele isikutele tehtud väljamaksete, nendelt kinni peetud ja ülekandmisele kuuluva tulumaksu maksudeklaratsiooni esitamise ning tulumaksu tasumise tähtaeg.

  14. jaanuar
  Statistikaametile Intrastati aruande esitamise tähtaeg aruandeperioodile järgneva kuu 10. tööpäeval.

  Loe veel... (509 baiti veel) 7 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Detsembri palgast saab uuel aastal rohkem kätte
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Detsember 29, 2004 - 01:14 PM, Raamatupidamine 1605 lool klikkimiste arv -

  Arvestades uuel aastal jõustuvaid maksumuudatusi – tulumaksu alanemist ja maksuvaba miinimumi tõusu –, saavad töötajad, kellele detsembri palk makstakse välja jaanuaris, kätte suurema summa.

  Alates 2005. aasta 1. jaanuarist alaneb tulumaksumäär 24 protsendile ning maksuvaba tulu suureneb 1700 kroonile kuus. Kuna maksustamine on kassapõhine, siis juhul, kui detsembri palk makstakse välja jaanuaris, rakendub sellele ka madalam maksumäär, ütles IMG vanemjurist ja maksukonsultant Ranno Tingas.

  Tingase sõnul kehtib sama põhimõte kõigile maksustatavatele väljamaksetele, näiteks dividendid. Samuti, kui on füüsilise isikuna maksustatav vara võõrandamise tehing, siis on 1. jaanuaril laekuv tulu madalamalt maksustatud. Seega on kasulikum aasta lõpu väljamaksed lükata uude aastasse.

  Loe veel... (1472 baiti veel) 7 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Alampalgaks tuleb 2690 krooni
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Detsember 22, 2004 - 03:02 PM, Raamatupidamine 1590 lool klikkimiste arv -

  Kokkulepe, mille kohaselt on alates tulevast aastast alampalgaks 2690 krooni ja tunnitasu alammääraks 15 krooni 90 senti, sai kolmapäeval Tallinnas allkirjad.

  Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga ja Tööandjate Keskliidu esimees Tarmo Kriis allkirjastasid üleriigilise alampalga kokkuleppe, teatas Delfile ametiühingute infojuht. Kokkuleppe allkirjastamisel viibis ka Riiklik Lepitaja Raivo Paavo.

  Sotsiaalpartnerite keskorganisatsioonid leppisid kokku, et 1. jaanuarist saab kuupalga alammääraks täistööaja korral 2690 krooni ning tunnipalga alammääraks 15 krooni 90 senti.

  Loe veel... (1070 baiti veel) 6 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Soojuse käibemaks paneb pead murdma
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, Detsember 04, 2004 - 05:33 PM, Raamatupidamine 1903 lool klikkimiste arv -

  Käibemaksuseadus võimaldab 5protsendise käibemaksumääraga soojusenergiat müüa füüsilisele isikule isiklikuks tarbeks, elamu- või korteriühistule, kirikule või kogudusele, haiglat pidavale isikule, riigi-, valla- või linnaeelarvest finantseeritavale juriidilisele isikule või asutusele oma tarbeks. Soodustus kehtib 2007. a 1. juulini, sealt edasi kuulub soojusenergia 18protsendise standardmäära alla.

  Kõige rohkem küsitavusi on tekkinud olukorras, kui äriühing on korteriühistu liige (nt liisinguettevõtjale kuulub korter elamus, kus on loodud korteriühistu). Kas sellisele isikule peaks arve soojusenergia eest olema väljastatud 18% käibemaksuga?

  5% määra kasutamise õigus ei sõltu asjaolust, kas korteri- või elamuühistu liige on eraisik, mittetulundusühing või äriühing.

  Loe veel... (3177 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Töötuskindlustusmaks kuulub tagastamisele
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, Detsember 04, 2004 - 05:28 PM, Raamatupidamine 2274 lool klikkimiste arv -

  Enamik äriühinguid on tasunud ja kinni pidanud oma juhatuse liikmetele makstavatelt tasudelt töötuskindlustusmakseid. Sellise maksu maksmise ja kinnipidamise kohustus äriühingutel aga puudub ning kõik sellised alusetult tehtud maksed on võimalik kolme aasta jooksul riigilt tagasi taotleda. Regulatsioon hõlmab ka näiteks nõukogu liikmeid, filiaalide juhatajaid, likvideerijaid. Arvestades juhatuse liikmete tasude suurust, võib igakuiselt tasutav 1,5% moodustada märkimisväärse summa, mis tasutakse riigile täiesti alusetult.

  Ei saa olla nõus seisukohtadega, nagu annaks töötuskindlustusmakse tasumine juhatuse liikmele pärast tema tagasikutsumist õiguse nõuda töötukassast hüvitisi. Tuginedes töötuskindlustuse seaduse § 3 lõike 2 punktile 2 ja tulumaksuseaduse paragrahvile 9, võib väita, et juhatuse liikmele on töötuskindlustushüvitiste väljamaksmine seadusega välistatud. Töötuskindlustuse seadus ütleb üheselt, et kindlustatuks ei ole juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige. Töötuskindlustus on sundkindlustus ja selle vabatahtlik tasumine ei anna isikule õigust saada hilisema töötuse korral töötukassast väljamakseid. Seda seisukohta on kinnitanud ka töötukassa. Seega on soovitav makseid mitte teha ja seni tasutu tagasi nõuda.

  Veelgi enam, kui juhatuse liikme ülesannete täitmiseks on sõlmitud tööleping, ka siis ei tule tasuda töötuskindlustusmakset. Tulumaksuseaduses on juhtimis- ja kontrollorgani liikme definitsioon antud temale seadusega pandud ülesannete ja volituste, mitte temaga sõlmitud lepingu liigi kaudu. Seega pole vahet, kas lepingu pealkiri on tööleping, juhatuse liikme leping, teenistusleping, ametileping, käsundusleping. Oluline on tuvastada, milliste ülesannete täitmise eest juhatuse liikmele tasu makstakse. Kui juhatuse liige saab tasu äriühingu juhtimise ja esindamise eest, siis sellistelt tasudelt ei kuulu töötuskindlustusmakse maksmisele.
  Märge: Oluline on tuvastada, mis ülesannete eest juhatuse liikmele tasu makstakse.

  Loe veel... (743 baiti veel) 44 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  ÄP: Oma töötaja optsioon ja firmapension pole erisoodustus
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, Detsember 04, 2004 - 05:26 PM, Raamatupidamine 2232 lool klikkimiste arv -

  Poliitikud, kaasa arvatud vasaktiib, on võrdlemisi üksmeelsed, et Eestis on tööjõu maksukoormus isegi Euroopa Liidu mõistes kõrge. Üks võimalus seda koormat veidigi kergendada on kaotada erisoodustusmaks oma töötajate optsioonidelt ja soodustada nn firmapensionide teket Eestis.

  Äripäev teeb poliitikutele ja rahandusministrile ettepaneku muuta tulumaksuseadust, kirjutades sinna selgelt sisse, et oma töötajale väljakirjutatud optsiooni realiseerimine ei ole väärtpaberi või varalise õiguse üleandmine turuhinnast odavamalt, samuti pole firma poolt tehtavad pensionikindlustusmaksed erisoodustus.

  Reedene Äripäev kirjutas, et Tallinna Kaubamaja optsiooniprogrammi maksustamine, mis jõudis välja riigikohtusse, lõi ettevõtluskliima seisukohalt negatiivse pretsedendi. Riigikohus ei võtnud Kaubamaja kaebust arutamisele, nõustudes maksuameti seisukohaga, et oma töötaja optsioon kuulub maksustamisele kui erisoodustus. See põhjustab ettevõttele põhjendamatut lisakulu. Sama maks ähvardab veel Harju Elektrit, vaidlema ei hakanud omal ajal Hansapank, eelistades ära maksta.

  Loe veel... (2129 baiti veel) 5 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Kuidas kontrollida käibemaksukohustuslase numbrit?
    Postitas: Amadeuz on Laupäev, November 06, 2004 - 03:59 PM, Raamatupidamine 2180 lool klikkimiste arv -

  Maksukohustuslasena registreerimise numbri kontrolliks on parim koht maksu- ja tolliameti (MTA) interneti kodulehekülje avalehekülg aadressil www.emta.ee. Liikmesriikide numbrite kontrollimiseks tuleb valida “KMKR nr kontroll”, Eesti maksukohustuslase numbri kontrollimiseks võib valida ka “EE KMKR nr kontroll”. Samuti saab ELi liikmesriikide maksukohustuslaste numbreid kontrollida aadressil europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm.

  Sisendkäibemaks on maksukohustuslase poolt teiselt maksukohustuslaselt soetatud või saadud kauba või teenuse eest tasumisele kuuluv käibemaks. Seega, kui käibemaksu lisab isik, kes ei ole käibemaksukohustuslane, siis ei ole kauba või teenuse saajal sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust. Maksuhalduril on õigus isik käibemaksukohustuslaste registrist kustutada, kui maksukohustuslane ei ole esitanud käibedeklaratsiooni kuue viimase maksustamisperioodi kohta.

  18 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Raamatupidamises on ees segased ajad
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Oktoober 11, 2004 - 03:12 PM, Raamatupidamine 2026 lool klikkimiste arv -

  Ehkki suured muutused raamatupidamises hakkavad kehtima uuest aastast, pole muutuste aluseks olevad rahvusvahelised standardid seni eesti keeles ilmunud.

  Ühest küljest võib ju 2005. aasta 1. jaanuaril uutele standarditele üle minna, kuid enne kui standardid ei ole eesti keeles ilmunud, ei saa keegi seda nõuda, ütles IMG Konsultandi raamatupidamisvaldkonna juht Madis Valk. Õiguslikult siduvaks muutuvad standardid tema sõnul alles pärast eesti keeles avaldamist.

  Ernst & Youngi audiitori Marju Põldniidu sõnul on lootust, et korrigeeritud raamatupidamistoimkonna juhendid, mis arvestavad rahvusvahelise finantsaruandluse standardite muutusi, ilmuvad detsembris.
  Märge: Neli suuremat muutust
  * äriühenduste kajastamine – firmaväärtuse amortisatsioon
  * tütarettevõtte kajastamine emaettevõtte konsolideerimata aruandes
  * materiaalse põhivara amortiseerimine – komponendi arvestus
  * kohustuste, tulude ja kulude klassifitseerimine

  Loe veel... (5313 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Aeg klaarida maksuametiga viimased arved
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, September 29, 2004 - 12:16 PM, Raamatupidamine 1590 lool klikkimiste arv -

  1. oktoobril on füüsilisest isikust ettevõtjate ning aktsiatest, kinnisvara või muu vara müügist kasu saanud inimeste tulumaksu tagasisaamise või juurdemaksmise tähtaeg.

  1. oktoober on ka tulumaksu tagastamise kuupäevaks ettevõtlustulu ja kasu vara võõrandamisest deklareerinutele, kuigi nemad maksavad enamasti tulumaksu juurde, teatas Delfile maksu- ja tolliameti pressiesindaja.

  Enamusele klientidele, kes siiski pidid tulumaksu tagasi saama, tagastati see maksuhalduri poolt juba mais-juunis.

  Loe veel... (1218 baiti veel) 8 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  E-maksuameti kaudu esitati ligi 60 protsenti deklaratsioonidest
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, August 05, 2004 - 01:13 PM, Raamatupidamine 1626 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja Tolliametile esitati 2003. aasta eest kokku 431.593
  tuludeklaratsiooni, e-maksuameti kaudu esitati 59 protsenti kõigist tuludeklaratsioonidest.

  Võrreldes 2002. aastaga suurenes esitatud tuludeklaratsioonide arv 11 protsendi võrra ja ühiste tuludeklaratsioonide arv langes üheksa protsenti.

  Kokku puudutasid esitatud tuludeklaratsioonid 511.771 isikut, mis moodustab 37,9 protsenti elanikkonnast 1. jaanuari seisuga, eelmisel aastal oli sama number 35,1 protsenti.

  Loe veel... (452 baiti veel) 9 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  VALITSUSE ISTUNGILT, 22.07
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 26, 2004 - 03:20 PM, Raamatupidamine 1636 lool klikkimiste arv -

  Valitsus arutas ja otsustas põhimõtteliselt toetada Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni, Eesti Reformierakonna fraktsiooni ja Ühenduse Vabariigi Eest - Res Publica fraktsiooni poolt 28. juunil 2004. a algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu. Valitsus otsustas lisaks teha Riigikogule mõningad ettepanekud eelnõu sõnastuse osas.

  Eelnõu eesmärgiks on täpsustada käibe tekkimise kohta ning null-protsendiga maksustatavate teenuste loetelu kaubaveo korraldamise teenuse osas. Kehtiva käibemaksuseaduse rakendamisel on algatajate sõnul ilmnenud mõningad puudujäägid, mis ohustavad takistada Eesti ekspedeerijate konkurentsivõimet võrreldes teiste Euroopa Liidu liikesriikide ning ühenduseväliste riikide residentidega.

  Lisaks on eesmärgiks kaotada välisriigi isikute registreerimiskohustus nullmääraga maksustatava käibe puhul vabatsoonis, vabalaos või tollilaos, kuna on ilmnenud, et naaberriikides saab vabatsoonides ning tolliladudes teha tehinguid ilma käibemaksukohustuslaseks registreerimata, mis võib samuti ohustada Eesti konkurentsivõimet transiidisektoris.

  Loe veel... (63 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Valitsus toetab käibemaksuseaduse muutmise eelnõud
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Juuli 22, 2004 - 11:17 AM, Raamatupidamine 1729 lool klikkimiste arv -

  Valitsus otsustas äsja põhimõtteliselt toetada käibemaksuseaduse muutmise eelnõud, mis leevendab transiidi ja veokorraldajate olukorda.

  Käibemaksuseaduse muutmise eelnõu esitasid Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, Eesti Reformierakonna fraktsioon ja Ühenduse Vabariigi Eest - Res Publica fraktsioon 28. juunil. Eelnõu kohaselt hakkaksid muudatused kehtima tagasiulatuvalt 1. maist.

  Valitsus otsustas täna, et teeb Riigikogule mõned ettepanekud eelnõu sõnastuse osas. Millised ettepanekud tehakse, valitsuse pressibüroo ei märkinud.

  Loe veel... (735 baiti veel) 19 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet uurib kuue aasta tegevust
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuli 21, 2004 - 03:43 PM, Raamatupidamine 1849 lool klikkimiste arv -

  Maksuamet kasutab sageli võimalust maksudest kõrvalehoidmise tahtluse uurimise sildi all revideerida seaduses tavapäraselt lubatud kolme aasta taguse perioodi asemel kuni kuue aasta tagust aega.

  Praktikas näeb see tihti välja nii, et kui revident uurib maksumaksja tegevust ning huvipakkuvast ajast on möödunud kolm aastat, rakendub aegumise asemel automaatselt tahtlikult maksudest kõrvalehoidmise kahtlus, selgitas maksumaksjate liidu jurist Hiie Õunpuu. Selliseks tegevuseks annab maksuametile õiguse maksukorralduse seadus, kus ei ole täpset tahtluse lahtiseletust.

  “Kuidas haldur on enda jaoks tahtluse olemuse selles valdkonnas defineerinud ja kuidas ühtlustatakse halduri vastavat praktikat, on senini jäänud maksumaksjate liidu tõstatatud küsimuseks, mille vastamiseni maksuamet poole aasta vältel pole jõudnud,” märkis maksumaksjate liidu tegevjuht Kersti Kurre.

  Loe veel... (686 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Koolitus tööandja kulul võib muutuda maksuvabaks
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuli 21, 2004 - 12:35 PM, Raamatupidamine 1690 lool klikkimiste arv -

  * Eesmärk on tuua üha rohkem haridustee pooleli jätnud inimesi koolipinki tagasi.

  Haridus- ja teadusministeerium valmistab ette dokumenti, mis vabastaks tööandjad töötaja koolituskulude pealt tasutavast erisoodustusmaksust.

  Lähinädalatel jõuab valitsuse istungile dokument, mis käsitleb täiskasvanuhariduse riiklikke prioriteete aastateks 2004–2006. Üks eelnõu eesmärke on tuua senisest enam haridustee pooleli jätnud inimesi koolipinki tagasi.

  Eelnõus on kirjas ka see, et koolituskuludelt, mille maksab tööandja, ei peaks riik tulevikus erisoodustusmaksu võtma.

  Loe veel... (1959 baiti veel) 14 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet avalikustab käibemaksukohustuslaste registrist kustutatud
    Postitas: Amadeuz on Kolmapäev, Juuli 21, 2004 - 12:20 PM, Raamatupidamine 1846 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet hakkas avalikustama käibemaksukohustuslaste registrist kustutatud isikuid.

  Maksu- ja tolliamet viis alates 25. maist läbi äibemaksukohustuslaste registri tavapärasest põhjalikuma kontrolli ning on sellest tänaseks päevaks kustutanud 1224 ettevõtet ja füüsilisest isikust ettevõtjat, teatas ameti pressiesindaja Aivar Pau.

  Alates tänasest on maksuhalduri koduleheküljel avaldatud nimekiri kõigist isikuist, kes ei ole esitanud käibedeklaratsioone vähemalt viimase kuue maksustamisperioodi kohta ning on seetõttu käibemaksukohustuslaste registrist kustutatud.

  Loe veel... (1447 baiti veel) 13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Tulumaksuseadus muutus
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 12, 2004 - 12:41 PM, Raamatupidamine 2116 lool klikkimiste arv -

  Käesoleval aastal on tulumaksuseaduses (TMS) jõustunud mitmeid muudatusi, mis otseselt puudutavad residendist füüsilisest isikust investori maksustamist Eestis. Nende hulgas on nii sisulisi muudatusi kui ka selgitavaid sätteid.

  Aasta algusest on TMSis repotehingu maksustamise regulatsioon. Kui repotehingu korral on vara tagasiostuhind kõrgem selle esialgsest müügihinnast, loetakse tagasiostetud vara soetamismaksumuseks repotehingu käigus müüdud vara müügihind. Seega elimineeritakse väärtpaberikahju hulgast repotehingu intress.

  Teine muudatus, mis jõustus 1. jaanuaril 2004.a., puudutab neid, kes on saanud vara (sh väärtpabereid) kingitusena või erisoodustusena Eesti maksukohustuslaselt (eelkõige juriidiliselt isikult). Nimelt näeb seadus üheselt ette, et erisoodustuse või kingitusena saadud vara soetamismaksumust suurendatakse selle andja poolt tulumaksuga maksustatud summa võrra.

  Loe veel... (2825 baiti veel) 15 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Vääralt koostatud arve takistab sisendkäibemaksu mahaarvamist
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuli 12, 2004 - 12:39 PM, Raamatupidamine 2152 lool klikkimiste arv -

  Sisendkäibemaksu mahaarvestamiseks on oluline nõuetekohase arve olemasolu.

  Seaduse kohaselt tuleb ostjale arve väljastada seitsme kalendripäeva jooksul arvates käibe toimumise ajast. Uudseks asjaoluks on, et nüüd tuleb arve väljastada ka saadud ettemaksu kohta. See on vajalik, et kauba või teenuse saajal oleks alus sisendkäibemaksu maha arvamiseks maksustamisperioodil mil müüjal käive tekkis.

  Arvele tuleb kirjutada käibemaksuseaduse või kuuenda direktiivi säte, kui rakendatakse 0 % määra või maksuvabastust. Näiteks kauba ühendusesisese käibe puhul tuleks viidata kuuenda direktiivi art 28 (c) (A) või KMS § 15 lg 3 p 2. Käibemaksuseaduse kohaselt on maksumaksjal õigus valida, kas ta soovib viidata direktiivile või käibemaksuseadusele.

  Loe veel... (6868 baiti veel) 13 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Meeskonnavaim on ettevõtetele tähtsam kui firmaüritusele kuluv raha
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuni 28, 2004 - 01:26 PM, Raamatupidamine 2658 lool klikkimiste arv -

  Ehkki firmapidude korraldamine läheb tööandjale kalliks maksma, väärtustavad ettevõtted üritusest saadavat ühtsustunnet enam kui kuluvat raha.

  “Kui ettevõte väärtustab meeskonnavaimu, on firma suvepäevad väga põhjendatud,” ütles Falck Eesti personalijuht Eela Velström.

  Õlitootja Werol Tehased, kelle lühikeses ajaloos on peamiseks firmaürituseks kujunenud rapsikoristusjärgne lõikuspidu, on lisaks sellele viinud oma rahvast ekskursioonile kaevandusparki ja mõisatesse ning kostitanud neid seejärel õhtusöögiga.

  Loe veel... (5409 baiti veel) 10 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Lugupeetud majandusaasta aruande esitamiseks kohustatud isikud
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuni 28, 2004 - 12:36 PM, Raamatupidamine 1978 lool klikkimiste arv -

  Soovime Teid informeerida, et vastavalt justiitsministri 4. mai 2004.a. määrusele nr. 36 „Nõuded kohtu registriosakonnale esitatavatele andmetele“ saab äriühingute ja sihtasutuste majandusaasta aruandeid, sellele seaduse alusel lisatavaid dokumente ning ettevõtja, mittetulundusühingu ja sihtasutuse sidevahendite andmeid esitada kohtu registriosakonnale ka elektrooniliselt.

  Digitaalallkirjastatud dokumendid esitatakse Justiitsministeeriumi Registrikeskuse Interneti kodulehekülje http://www.eer.ee kaudu. Ilma digitaalallkirjata dokumente saab esitada Interneti-panga kaudu.

  Kinnitatud majandusaasta aruannet ja lisadokumente saab elektrooniliselt esitada kas juhatuse liige, täisosanik, likvideerija või pankrotihaldur. Juurdepääs sidevahendite elektrooniliseks esitamiseks võimaldatakse füüsilisest isikust ettevõtjale, juhatuse liikmele, täisosanikule, likvideerijale ja pankrotihaldurile.

  Loe veel... (678 baiti veel) 12 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Alla 18aastasel pensionimakset kinni pidama ei pea
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Juuni 21, 2004 - 01:53 PM, Raamatupidamine 1666 lool klikkimiste arv -

  Tööandjad, kes noortele suvel töötamise võimalust pakuvad, peavad hoolitsema maksuarvestuse ning korrektsete maksudeklaratsioonide eest.

  Kuigi 1983. aastal ja hiljem sündinud inimestele on kogumispensioni ehk II sambaga liitumine kohustuslik, ei tähenda see automaatselt, et noort inimest palgates peab tema nimel kohe hakkama kogumispensioni makset kinni pidama. Makse tasumise õigus ja kohustus tekib alles töötaja 18aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuaril. Seega tuleb sel aastal kogumispensioni makset kinni pidada neil, kes on sündinud 1985. aastal või varem.

  Seda, kas noore töötaja nimel peab juba pensionimakset kinni pidama, saab kontrollida Pensionikeskuse kodulehel. Isikukoodi lihtpäring annab kohe vastuse, kas noore töötaja või praktikandi pensioni II samba maksete tasumise aeg on juba käes või mitte.

  E V E L I N L E P P
  AS Eesti Väärtpaberikeskus, pensioniprojekti spetsialist
  &
  ÄP


  9 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet täpsustas muudatusi majanduaruande esitamisel
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Juuni 15, 2004 - 04:49 PM, Raamatupidamine 1832 lool klikkimiste arv -

  Maksuamet täpsustas täna oma varasemat teadet majandusaasta aruannete esitamise kohta, mida tänases Äripäevas on refereeritud.

  Järgneb maksu- ja tolliameti kodulehel avaldatud täpsustatud teade:

  "Seoses tulumaksuseaduse § 55 lõike 1 täiendamisega alates 01.05.2004.a, ei pea majandusaasta aruannet Maksu- ja Tolliameti piirkondlikule maksukeskusele esitama isikud, kellel on õigusaktidest tulenevalt kohustus esitada see äriregistrile või mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile.
  Maksu- ja Tolliameti piirkondlikele maksukeskustele ei tule enam esitada nii
  2003. aasta aruannet kui ka varasemate aastate aruandeid juhul, kui neid
  pole siiani maksuhaldurile esitatud.

  Loe veel... (1836 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Majandusaasta aruande esitamisest
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Juuni 15, 2004 - 12:45 PM, Raamatupidamine 2323 lool klikkimiste arv -

  Majandusaasta aruannet ei tule enamikel maksumaksjatel enam maksuhaldurile
  esitada

  Seoses Tulumaksuseaduse muudatusega ei pea majandusaasta aruannet Maksu- ja
  Tolliametile enam esitama isikud, kel on őigusaktidest tulenevalt kohustus
  esitada see äriregistrile, mittetulundusühingute vői sihtasutuste
  registrile.

  Maksu- ja Tolliameti piirkondlikele maksukeskustele ei tule enam esitada nii
  2003. aasta aruannet kui ka varasemate aastate aruandeid juhul, kui neid
  pole siiani maksuhaldurile esitatud.

  Loe veel... (2290 baiti veel) 3 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Juunikuu maksutähtpäevad
    Postitas: Amadeuz on Esmaspäev, Mai 31, 2004 - 01:43 PM, Raamatupidamine 1587 lool klikkimiste arv -

  Igakuine tähtpäev

  7. juuni

  Käibemaksuseaduses sätestatud tähtpäev arve esitamiseks eelmisel kuul ostjale lähetatud või kättesaadavaks tehtud kauba või osutatud teenuste eest, juhul kui maksukohustuslasel on õigus esitada kuuarveid.

  10. juuni
  * Eelmisel kuul tehtud väljamaksetelt kinni peetud tulumaksu ja arvestatud sotsiaalmaksu, erisoodustustelt makstava tulu- ja sotsiaalmaksu, erijuhtudel makstava tulumaksu ning töötuskindlustusseaduse alusel makstavate kindlustusmaksete ja kohustusliku kogumispensioni maksete deklareerimise ja ülekandmise tähtpäev.
  * Eelmise kuu jooksul aktsionäridele ja osanikele väljamakstud dividendide ja muude kasumieraldiste suuruse ja saajate kohta asukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele esitatava deklaratsiooni tähtpäev.
  * Mitteresidendist juriidilistele isikutele tehtud väljamaksete, nendelt kinni peetud ja ülekandmisele kuuluva tulumaksu deklaratsiooni esitamise ning tulumaksu tasumise tähtpäev.
  * Statistikaametile Intrastati aruande esitamise tähtpäev aruandeperioodile järgneval kuul.

  15. juuni
  * Alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi tasumise ja deklaratsiooni esitamise tähtpäev maksustamisperioodile järgneval kuul.
  * Hasartmängumaksu deklaratsiooni ja hasartmängumaksu tasumise tähtpäev maksustamisperioodile järgneval kuul.

  20. juuni
  *
  Käibemaksu tasumise ja deklaratsiooni esitamise tähtpäev maksustamisperioodile järgneval kuul.


  Loe veel... (1475 baiti veel) 5 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Registriandmete elektroonilise esitamise võimalus laienes
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 20, 2004 - 03:59 PM, Raamatupidamine 1574 lool klikkimiste arv -

  4. mail jõustus justiitsministri määrus "Nõuded kohtu registriosakonnale esitatavatele andmetele", mis loob senisest veelgi enam võimalusi andmete esitamiseks elektrooniliselt. Elektrooniliselt on võimalik registriosakondadele esitada majandusaasta aruandeid ning sidevahendite andmeid.

  Digitaalallkirjastatud dokumendid esitatakse Justiitsministeeriumi Registrikeskuse Interneti kodulehekülje http://www.eer.ee kaudu. Ilma digitaalallkirjata dokumente saab esitada internetipanga kaudu.

  Kinnitatud majandusaasta aruannet ja lisadokumente saab elektrooniliselt esitada kas juhatuse liige, täisosanik, likvideerija või pankrotihaldur. Juurdepääs sidevahendite elektrooniliseks esitamiseks on füüsilisest isikust ettevõtjal, juhatuse liikmel, täisosanikul, likvideerijal ja pankrotihalduril.

  Loe veel... (408 baiti veel) 4 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Ühistu aruandlust ja infovahetust pidage internetis
    Postitas: Amadeuz on Teisipäev, Mai 18, 2004 - 10:20 AM, Raamatupidamine 3034 lool klikkimiste arv -

  Ühistu infot, kuluarvestuse näite, arveid jms elanikele vajalikku teavet saab lihtsa programmi abil hoida-näidata internetis.

  Selleks loodavalt kodulehelt pääseb iga ühistu liige või üürnik parooliga oma arveid vaatama või kulunäite sisestama. Ühistu raamatupidaja saab kanda Spin TEKi loodud lahendusest e-Reeni kulunäidud automaatselt üüri- ja rendiarvestuse tarkvarasse Reeni, mille abil ta teeb iga kuu korterikasutajatele kuluarved. Arved lähevad ühe nupuliigutusega kodulehele, kus neid saab näha vaid korterikasutaja. Interneti abil saab iga ühistu liige või üürnik – sõltumata tema asukohast – turvaliselt oma kulunäite sisestada ja makstavaid arveid vaadata. Ühtlasi saab näha eelmisi kulunäite ja arvete ajalugu.

  E-Reeni lihtsustab ka ühistu juhatuse elu. Iga ühistu saab oma veebikülje, kuhu paigutada kontaktandmeid, koosolekuteateid, remondigraafikuid jms elanikele mõeldud infot. Kõigile maja asukaile on oluline teave kättesaadav, sest hinnamuutused, otsused, protokollid ja aruanded saab kodulehel kohe teatavaks teha.

  Loe veel... (5094 baiti veel) 18 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Arve võib saata maili või faksiga
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 13, 2004 - 04:55 PM, Raamatupidamine 1729 lool klikkimiste arv -

  Uus käibemaksuseadus ei nõua enam raamatupidamises nn originaalarve olemasuolu, ehk arve võib olla saadud ka e-postiga või faksiga.

  Ettevõtete raamatupidamises tekkis varem palju tüli “originaalarve” nõudest, mille puhul oli vaidlusalune isegi selle üheselt mõistmine. Alates 1. maist pole aga enam oluline, et arve oleks saadetud postiga või isiklikult üle antud.

  Uue seadusega on muutunud ka nõue käibemaksu mahaarvamise osas. Siiani sai sisendkäibemaksu tagasi küsida siis, kui oli kätte saadud juba nii arve, kui ka kaup või teenus. BDO Eesti maksukonsultant Kalle Kägi näitlikustas, et kui kuus kuud tehti firma varale remonti, mille eest esitati küll koheselt arve, siis teenuse eest tasunud ostja käibemaksu kohe tagasi ei tohtinud küsida. Arve oli nii kaua “üleval”, kuni teenus lõplikult kätte saadi. Sama viivitus toimus näiteks ka perioodika tellimisel.

  Loe veel... (332 baiti veel) 15 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Uus käibemaksuseadus nimetab olukorra talumist teenuseks
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 13, 2004 - 03:33 PM, Raamatupidamine 2689 lool klikkimiste arv -

  Uus käibemaksuseadus tõlgendab maksustatava teenusena olukorra talumist, majandustegevusest hoidumist ja õiguse kasutamisest loobumist, kirjutas Äripäev Online.

  Alates 1. maist tuleb nimetatud tegevuste või tegemata jätmiste puhul maksu maksta siis, kui selle eest saadakse tasu.

  BDO Eesti juhtivkonsultant Kalle Kägi tõi Äripäeva maksuseminaril näitena olukorra, kus konkurendile makstakse selle eest, et ta ei avaks oma salongi kohe teie läheduses. 1. maist on see käive.

  Loe veel... (381 baiti veel) 16 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuamet käivitab e-kontrolli
    Postitas: Amadeuz on Neljapäev, Mai 13, 2004 - 02:22 PM, Raamatupidamine 7375 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja tolliamet plaanib järgmiseks aastaks käivitada e-kontrolli, mille eesmärgiks on elektrooniliselt toodetud raamatupidamisandmete kontrollimine.

  “E-kontrolli rakendamise vajaduse tingib raamatupidamisprogrammide ja elektrooniliste dokumentide üha laienev kasutamine,” ütles maksu- ja tolliameti kontrollitalituse juhataja Astrid Hergauk Eesti Päevalehele.

  Maksuameti eesmärgiks on kiirendada suurte ja keskmiste ettevõtete raamatupidamiste kontrollimist. Kui seni kulus revidendil suurettevõtte kontrollimiseks aasta, siis pärast e-kontrolli käivitumist lüheneb see tunduvalt.

  Loe veel... (671 baiti veel) 40 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Maksuametis saab kontrollida ELi käibemaksukohustuslase numbrit
    Postitas: Amadeuz on Reede, Aprill 30, 2004 - 12:12 PM, Raamatupidamine 1606 lool klikkimiste arv -

  Maksu- ja Tolliamet võimaldab Eesti ettevõtjatel kontrollida teiste EL liikmesriikide ettevõtjate käibemaksukohustuslasena registreerimise numbrit.

  Euroopa Liiduga ühinemisel tekib ühendusesisese kauplemisega
  tegelevatel ettevõtjatel kohustus kauba või teenuse müümisel märkida
  esitatavale arvele kauba või teenuse soetaja käibemaksukohustuslase registri
  number juhul, kui kauba või teenuse saajal tekib sellega seoses
  maksukohustus.

  Mugavaim viis eesti ettevõtjate jaoks on kontrollida teiste liikmesriikide käibemaksukohustuslase numbreid veebilehelt www.ma.ee või e-Maksuametist. Interneti kasutamise võimaluse puudumisel saab sama päringu teha ka telefoni (1811), e-posti ja faksi teel või MTA teeninduskeskuste töötajatelt.

  Sirje Niitra
  ÄP

  15 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  Altkäemaks tuleb deklareerida
    Postitas: Amadeuz on Reede, Märts 12, 2004 - 11:34 AM, Raamatupidamine 2168 lool klikkimiste arv -

  Raamatupidajad avastasid aasta alguses tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonil kulude poolel rea “pistis ja altkäemaks”, kuna 1. jaanuarist kuuluvad pistised maksustamisele ja need tuleb deklareerida.

  Uue korra kohaselt saab ettevõtja ise otsustada, kas näiteks tolliametnikule antud lillekimp on kingitus või altkäemaks. Mõlemal juhul on deklaratsioonis selleks eraldi rida olemas, kirjutab Eesti Päevaleht.

  “Asi on üles ehitatud nii, et pistis ja altkäemaks ei ole ettevõttega seotud kulud, mistõttu kuuluvad need maksustamisele 35 protsendiga,” sõnas maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Dmitri Jegorov. Seega kui ettevõtja on andnud pistist rohkem kui 1000 krooni, peab ta sellelt maksma 350 krooni maksu.

  Loe veel... (838 baiti veel) 11 Kommetaare Saada see lugu sõbrale Printerisõbralik versioon
   
  www.EKYL.ee - Rahuloleva elanikuni läbi toimiva ühistu www.EKYL.ee - Rahuloleva elanikuni läbi toimiva ühistu www.EKYL.ee - Rahuloleva elanikuni läbi toimiva ühistu www.EKYL.ee - Rahuloleva elanikuni läbi toimiva ühistu 

   

  Elamu GRUPP OÜ
  tigupost
  Kadaka tee 5
  Tallinn

  Tel/faks: 6267879
  Mob: 5053534
  e-post:
  merike@elamugrupp.ee

  a/a 221013592795
  Reg kood: 10617859